Období letních měsíců je dobou, kdy Češi vyráží strávit dlouho očekávanou dovolenou za hranice republiky a v mnoha případech využívají vlastní či půjčené vozidlo. Stejně jako u nás musí řidiči na zahraničních silnicích dodržovat pravidla silničního provozu. Za jejich porušení hrozí řidiči trest od udělení finanční pokuty, přes zabavení řidičského průkaz až po vězení. Rozdílná je doba zadržení, rychlost procesu a vše co, s řešením přestupku souvisí.
Je zcela lhostejné, zda porušíte pravidla v České republice, v Rakousku či Německu. Pokud Vás tamější policie nachytá při jízdě pod vlivem alkoholu a omamných látek nad stanovenou mez nebo Vás změří při vysokém překročení maximální doporučené rychlosti, ztráta řidičského průkazu Vás pravděpodobně nemine.
To platí také v případě, kdy Vám policie prokáže neposkytnutí první pomoci či ujetí z místa nehody. Nemusí vždy jít o hrubé porušení dopravních předpisů, ale také nedostatečně odborná způsobilost, zdravotní omezení či špatná psychická způsobilost.
Ve výše uvedených případech policie zadrží řidičský průkaz se stoprocentní jistotou. Tamější policie ani soud však nemohou cizinci zrušit oprávnění k řízení pro celou Evropskou unii. To znamená, že musí stanovit, za jakých podmínek a za jak dlouho cizinci oprávnění k řízení vozidla znovu povolí. Zcela odebrat oprávnění k řízení motorového vozidla může pouze státní orgán v zemi, která řidičské oprávnění vydala a to na základě přepisů této země. V našem případě je nadřízeným české právo.
Uveďme si jednoduchý příklad. Pokud český řidič bude například v Rakousku řídit pod vlivem drog, může mu rakouská policie zadržet řidičský průkaz. Nemůže mu však zrušit řidičské oprávnění. Záleží tedy na posouzení českých orgánů, zda vinnému řidiči oprávnění odeberou či nikoliv. Takto přesně rozhodl Soudní dvůr Evropské Unie v případě rakouské řidičky, u níž německá policie zjistila přítomnost marihuany.
Maximální povolené rychlosti nejsou pouze doporučené, jak se podle chování mnoha řidičů může leckdy zdát. Drobnější překročení rychlosti se obvykle řeší pokutou. Pokud však řidič překročí rychlost o 40 kilometrů v hodině a více, o řidičský průkaz může přijít. To platí zejména pro případy překročení rychlosti v obci, kde tento přestupek může mít velmi závažné důsledky.
Nenechte se oklamat podobnými slovy, protože se jedná o dvě různé věci. První případ je pouze odebráním dokladu na dobu, kterou určí policie dané země. V případě zrušení oprávnění k řízení musí řidič toto oprávnění získat zpět. Jinými slovy musí znova absolvovat autoškolu a řidičské zkoušky.
Nejlepší je tedy o řidičských průkaz vůbec nepřijít a jedinou cestou, jak se tomu vyhnout, je dodržování pravidel silničního provozu dané země.
Podobné články
Od letošního dubna se čeští motoristé nemohou vymlouvat na to, že zapomněli na datum vypršení platnosti STK. Od začátku dubna registr vozidel řidičům zasílá upozornění na končící STK a prostřednictvím zprávy do datové schránky dva měsíce před.
Celá aktualitaPrvní čtvrtletí máme za sebou a můžeme zhodnotit nové trendy v oblasti pojištění vozidel. Nejedná se pouze o zdražení povinného ručení, pojišťovny více využívají moderní technologie. Například takové vyřízení pojistné události by mohlo probíhat mnohem rychleji.
Celá aktualitaJeště nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?
Celá aktualitaZatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.
Celá aktualitaOd 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?
Celá aktualitaKaždý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.
Celá aktualitaRiziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.
Celá aktualitaHavarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.
Celá aktualita