Úspory.cz >> Havarijní pojištění >> Lze získat finanční náhradu při škodě způsobené neznámým pachatelem?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Lze získat finanční náhradu při škodě způsobené neznámým pachatelem?

08.12.2015 Havarijní pojištění Zjistí-li vlastník na svém vozidle škodu způsobenou neznámým pachatelem, zpravidla ji nenahlásí. Získat náhradu za takto vzniklou škodu je téměř nemožné, a proto se většina poškozených se škodou smíří, a zaplatí ji ze své kapsy. Ne vždy je však získání náhrady nemožné, pokud ovšem víte, jak na to.

Tým silniční bezpečnosti uvádí, že v loňském roce ujel od způsobené nehody viník v případě každé šesté nehody. Poškozenému zůstaly starosti na místě spojené s řešením události. V desítkách případů přitom nejde pouze o poškozené plechy, ale také o škody na zdraví. Nemluvě o tom, že se svým nárokem na úhradu vzniklé škody se poškozený nemůže obrátit na pojišťovnu viníka a veškeré náklady tak zůstávají na jeho bedrech.

Pokud se vám přihodí nehoda a po viníkovi se slehne zem, neházejte hned flintu do žita. Nejčastěji se jedná o škody způsobené při parkování. Výjimkou však nejsou nehody, kdy vás nabourá jiný řidič a ujede, aniž by se zajímal o následky svého chování. V případě, že máte uzavřené havarijní pojištění, můžete náhradu škody uplatňovat zde. Pokud nikoliv, poradíme vám, kdy se vyplatí situaci řešit a kdy nikoliv.

Nejčastější škody: Parkovací škody a škody na předním skle

Pojišťovny zmiňují, že nejčastěji jsou hlášené škody způsobené při parkování a na veřejných parkovištích a vysoký podíl náleží škodám v podobě rozbitého čelního skla odlétnutým kamínkem. Vzhledem k tomu, že zpravidla není možné určit viníka, patří tyto škody do kategorie “způsobeno neznámým pachatelem”. Samotný viník často ani netuší, že  nějakou škodu způsobil. Například pojišťovna UNIQA uvádí, že měsíčně obdrží 900 hlášení o rozbitém předním skle. Zhruba 100 případů je řešené z povinného ručení zjištěného “viníka”. Zbylé případy jsou hrazeny z připojištění skel, které je možné sjednat k povinnému i havarijnímu pojištění.

Právě pojištění skel patří k nejčastěji využívaným typům pojištění. Nezdá se nijak složité, ale i při jeho sjednávání je důležité správně určit pojistný limit. I přední skla jsou totiž různě drahá. Ceny se liší od jednoduchých skel až po speciální skla s vyhříváním a jiným vybavením u luxusních vozidel. Limity se proto pohybují od pár až po několik desítek tisíc korun a výše pojištění se pohybuje od pár set korun ročně. Nejedná se tedy o nijak drahé pojištění a v případě škody za něj budete vděční.

Policii volejte vždy, dojde-li k úrazu

Při škodě způsobené neznámým pachatelem platí stejná pravidla jako v případě každé škody. Policii přivolejte VŽDY, dojde-li ke škodě na zdraví a životě, a v případě majetkové škody vyšší než 100 000 korun. Policii je nutné zavolat také tehdy, došlo-li k poškození majetku dalších subjektů (např. veřejné osvětlení, plot a jiné). Při menší materiální újmě není nutné policii volat vůbec.
 
Ovšem, pokud je na místě kamerový systém, nebo událost zahlédli svědkové, policii zavolejte také. Na základě kamerových záznamů či očitých svědectvích lze viníka vypátrat a požadovat úhradu škody po jeho pojišťovně. Dle závažnosti činu pachateli navíc hrozí trestní stíhání.

Kdy lze získat náhradu škody od pojišťovny

Z povinného ručení lze požadovat úhradu škody pouze v případě, že je známý viník. Pokud viník od nehody ujel a nepodařilo se jej identifikovat, je možné zaplacení škody získat pouze z havarijního pojištění. Poškozený navíc musí uhradit domluvenou spoluúčast a ta se zpravidla pohybuje kolem 5 až 10 tisíci korun. I zde platí, že menší škody majitelé vozidel nehlásí vůbec. Pokud se viníka podaří nakonec odhalit a najít, pojišťovna má právo na něm uplatnit regresní nárok a požadovat vyplacené peníze po viníkovi nehody zpět. Havarijní pojištění má však uzavřeno pouze 20 procent českých řidičů.

Při opravdu závažných škodách má poškozený právo obrátit se na Garanční fond, spravovaný Českou kanceláří pojistitelů (ČKP). Poškození svou situaci s Garančním fondem řeší v případě nehod, při nichž došlo k újmě na zdraví či životě. Garanční fond v takovém případě uhradí odškodné za způsobenou újmu, bolestné a případně ztížené společenské uplatnění, avšak ne tzv. plechové škody neboli škody na majetku (vozidle, vybavení, apod.).

Už vás někdy poškodil neznámý pachatel? Poznejte svá práva a získejte úhradu škody vždy, kdy je to možné. Více informací najdete na Úspory.cz.

Štítky: garanční fond | havarijní pojištění | levné havarijní pojištění | povinné ručení | připojištění skel | srovnání havarijní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Končící STK už si řidiči nemusí pamatovat. Registr vozidel je včas upozorní

14.05.2019

Od letošního dubna se čeští motoristé nemohou vymlouvat na to, že zapomněli na datum vypršení platnosti STK. Od začátku dubna registr vozidel řidičům zasílá upozornění na končící STK a prostřednictvím zprávy do datové schránky dva měsíce před.

Celá aktualita

Pojištění vozidel v roce 2019: Vyšší pojistné, širší rozsah i rychlejší vyřízení škod

08.04.2019

První čtvrtletí máme za sebou a můžeme zhodnotit nové trendy v oblasti pojištění vozidel. Nejedná se pouze o zdražení povinného ručení, pojišťovny více využívají moderní technologie. Například takové vyřízení pojistné události by mohlo probíhat mnohem rychleji.

Celá aktualita

Přestane být havarijní pojištění důležité?

18.05.2018

Ještě nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29.01.2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

06.11.2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30.10.2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16.08.2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22.05.2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita
Všechny aktuality