Podzim je obdobím, kdy divoká zvěř v hojném počtu putuje za potravou, a při této každoroční cestě musí překonávat desítky silničních úseků. Mnohá zvířata svou pouť nedokončí a zahynou při srážce s vozidlem. Pro řidiče je toto období únavnější a náročnější na soustředění a pozornost za volantem. Tma přichází velmi brzy a často je doprovázená mlhou a nevlídným sychravým počasím. Snížená viditelnost je velmi častým důvodem, stejně jako chladné počasí, které sebou v pozdních a brzkých hodinách přináší mokré až lehce namrzlé úseky.
Stačí chvilka nepozornosti nebo příliš vysoká rychlost a srážce se zvěří se již nedokáže řidič vyhnout. V lepším případě z toho řidič a posádka vozidla vyvázne pouze s “pocuchanými” plechy, v horším případě však může nehoda skončit s tragickými dopady na zdraví i život cestujících. K nejhorším střetům dochází s těžšími a většími druhy divoké zvěře. Srážky se zajícem a jinou menší zvěří končí tragicky pouze tehdy, pokud se řidič lekne a strhne volant do protisměru či do příkopu.
Nemluvě o finančních škodách, které se každým rokem pohybují v řádu milionů korun. “Průměrná výše škody při srážce se zvěří se pohybuje kolem 40 000 korun. Naše pojišťovna eviduje nejčastěji škody způsobené srážkou se srnami, dále divokými prasaty a zajíci,“ uvádí Ladislav Bělina, vedoucí autodivize ve Slavia pojišťovně.
Ne každé nehodě lze předejít. Díky zvýšené pozornosti za méně příznivých podmínek a přizpůsobení stylu jízdy stavu vozovky však lze alespoň zmírnit dopady srážky se zvěří, pokud se jí již nelze žádným způsobem vyhnout. V každém případě jsme si pro vás připravili pět užitečných tipů, které vám mohou každodenní jízdu autem učinit bezpečnější.
1. Ke srážce se zvěří nejčastěji dochází na podzim a na jaře brzy ráno, v podvečer a v noci na silnicích vedoucích skrze lesy či pole. Právě zde věnujte řízení a sledování svého okolí největší pozornost.
2. Divoká zvěř se vždy pohybuje ve skupinách. Pokud tedy spatříte jeden kus, je více než pravděpodobné, že v blízkém okolí bude zvířat více.
3. Mějte na paměti, že zvířata oslněná prudce svítícími reflektory zůstanou stát na místě a nejsou schopná utéct ze silnice, protože reflektory považují za “dravce” a bojí se mu skočit do pohledu. Vhodné je přibrzdit nebo úplně zastavit a na krátkou chvíli zhasnout světla. Na troubení si dávejte pozor, například u koní hrozí splašení.
4. NIKDY nestrhávejte volant, a pokud je srážka nevyhnutelná, snažte se pouze zmírnit rychlost. Čelní střet je v tomto případě vždy bezpečnější než náraz do protijedoucího vozidla, do stromu či pád ze srázu.
5. Po srážce místo označte výstražným trojúhelníkem a zavolejte policii ČR, která zajistí vše potřebné. Vyžaduje-li to situace, zavolejte také záchrannou službu. Nezapomeňte nehodu řádně zdokumentovat a nafotit. V žádném případě nemanipulujte se zvěří a nikam ji neodvážejte. Dopustili byste se přestupku. Máte-li pojištěný střet se zvěří, nezapomeňte co nejdříve kontaktovat svou pojišťovnu, která vám poradí, jak postupovat konkrétně ve vaší situaci.
Pokud si k povinnému ručení nesjednáte riziko střetu se zvěří jako doplňkové připojištění (pokud jej umožňuje vaše pojišťovna), pak vás před finančními důsledky ochrání pouze havarijní pojištění. „Cena se pohybuje v řádech stokorun za rok, Slavia pojišťovna například nabízí motoristům připojištění střetu se zvěří k povinnému ručení, které vyjde na 465 korun ročně,“ říká také Ladislav Bělina.
Podobné články
Od letošního dubna se čeští motoristé nemohou vymlouvat na to, že zapomněli na datum vypršení platnosti STK. Od začátku dubna registr vozidel řidičům zasílá upozornění na končící STK a prostřednictvím zprávy do datové schránky dva měsíce před.
Celá aktualitaPrvní čtvrtletí máme za sebou a můžeme zhodnotit nové trendy v oblasti pojištění vozidel. Nejedná se pouze o zdražení povinného ručení, pojišťovny více využívají moderní technologie. Například takové vyřízení pojistné události by mohlo probíhat mnohem rychleji.
Celá aktualitaJeště nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?
Celá aktualitaZatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.
Celá aktualitaOd 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?
Celá aktualitaKaždý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.
Celá aktualitaRiziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.
Celá aktualitaHavarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.
Celá aktualita