Pojišťovny stále upozorňují na rostoucí počet ukradených vozidel. Jedinou ochranou je kvalitní havarijní pojištění, které Vám v případě krádeže vyplatí způsobenou škodu. I přesto není mezi českým řidiči obvyklé a sjednáno jej má zhruba třetina z nich.
Nejvíce jsou rizikem krádeže ohroženi majitelé vozidel evropských značek Škoda (65 procent), Volkswagen (9 procent), Ford (4,7 procent), Peugeot (2,7 procent) a Renault (2,4 procent), které jsou na českém trhu zastoupeny nejvíce, a jejichž staří nepřesáhlo pět let. Ani majitelé starších ročníků však nemohou být zcela v klidu. Kradou se i vozidla stará 10 až 15 let a to bez ohledu na jejich původ. Jejich využití se týká oblasti náhradních dílů. Pojišťovny uvádí, že starší ročníky se na pojistných událostí podílí z 20 procent.
Nejmenší obavy mohou mít majitelé drahých a luxusních vozidel, které se kradou nejméně. Z celkového počtů ukradených vozidel zabírají přibližně 10 až 20 procent a jsou určeny zejména pro export na území Ukrajiny či Ruska.
Pojistné plnění, které však v jejich případě pojišťovny vyplatí, je výrazně vyšší a průměrně se pohybuje od 200 tisíc korun výše. Nejčastěji se přitom zloději zaměřují na značky Porsche, Jeep, BMW, Audi a Land Rover.
Ve chvíli, kdy zjistíte, že Vám ukradli vozidlo, se nejprve ujistěte, zda došlo ke skutečné krádeži. Stává se, že zaparkujete vozidlo na jiném místě, než jste zvyklí. Vozidlo si také mohl vypůjčit někdo z blízkých (rodina, přátelé, …) nebo mohlo být odtaženo. Poslední možnost snadno ověříte na telefonních číslech příslušného úřadu Městské policie (156) či Policie ČR (158).
Pokud jste se dostatečně ujistili o krádeži vozidla, neprodleně kontaktujte stanici Policie ČR v místě Vašeho bydliště osobně nebo na telefonním čísle 158. Na policejní stanici s Vámi bude sepsáno oznámení o krádeži motorového vozidla. Nezapomeňte sebou následující doklady:
občanský průkaz či pas
doklady od vozidla (OTP, TP, zelená karta, leasingová smlouva, …)
knihu provozu v případě firemního vozidla
Police ČR po Vás bude požadovat odpovědi na následující otázky, které souvisí s vozidlem a jeho odcizením. Jedná se o informace:
typ, registrační značka a barva vozidla
místo a čas poslední výskytu vozidla
zda bylo vozidlo uzamčeno
přibližný stav tachometru
způsob nabytí vozidla (kupní smlouva, darovací smlouva, prodejce, individuální koupě, dovoz z ciziny, ...)
zabezpečení vozidla
zda se ve vozidle nacházely další věci (doklady, notebook, telefon, …)
zda bylo Vaše vozidlo něčím nápadné (polepky, fólie, viditelné poškození, …)
neobvyklé vnitřní vybavení (handsfree, autorádio, jiný typ autosedaček, …)
okolností zjištění odcizení vozidla
veškeré další okolnosti, o kterých jste se dozvěděli (např. svědek, kamerový systém,...)
V případě, že nedojde k nalezení vozidla, obdržíte ve lhůtě do 30 dní od oznámení krádeže “Usnesení o odložení věci”, které slouží jako doklad pro:
odhlášení odcizeného vozidla z registru motorových vozidel
ukončení povinného ručení
vyplacení pojistné události v případě sjednaného havarijního pojištění
Podobné články
Od letošního dubna se čeští motoristé nemohou vymlouvat na to, že zapomněli na datum vypršení platnosti STK. Od začátku dubna registr vozidel řidičům zasílá upozornění na končící STK a prostřednictvím zprávy do datové schránky dva měsíce před.
Celá aktualitaPrvní čtvrtletí máme za sebou a můžeme zhodnotit nové trendy v oblasti pojištění vozidel. Nejedná se pouze o zdražení povinného ručení, pojišťovny více využívají moderní technologie. Například takové vyřízení pojistné události by mohlo probíhat mnohem rychleji.
Celá aktualitaJeště nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?
Celá aktualitaZatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.
Celá aktualitaOd 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?
Celá aktualitaKaždý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.
Celá aktualitaRiziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.
Celá aktualitaHavarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.
Celá aktualita