České silnice pokryl led, tvořený kapkami mrznoucího deště. Kritická situace nastala zejména v pondělí v noci a v úterý po celý den. Nejvážnější situaci ohlásili Vysočina, Zlínský, Olomoucký a Jihomoravský kraj. Od úterý odpoledne hlásí stabilní stav Praha, Středočeský, Karlovarský, Jihočeský, Plzeňský, Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj. Teploty kolem nuly, mrznoucí déšť a sníh nás však s největší pravděpodobností čekají i v dalších dnech.
Tradiční posyp solí na zledovatělých silnicích nepomáhá. „Prší a při teplotách od minus jednoho do plus tří stupňů to namrzá všude. Opakovaně solíme, ale za auty to hned namrzá. Nejhorší je ale situace tam, kde se solit nemůže. Inertní posyp na ledovku není účinný. Kdo nemusí jezdit, ať raději nechá auto doma,“ varuje Jaromír Kořistka, jednatel Správy a údržby silnic Valašska.
Motoristé by měli vyrazit na silnice pouze v nutných situacích. Bohužel díky tomu, že ledovka omezila i hromadnou dopravu, někteří za volant usednout musí. Jízda na ledu vyžaduje zvýšenou opatrnost. Základní pravidla zní: brzděte s koly rovně, na plyn šlapejte zlehka a netočte příliš volantem. Jakékoliv prudší a trhavé pohyby volantem auto jedoucí na ledu rozhodí a v nejlepším případě skončíte ve smyku. Krizové situace vyžadují klid a pevnou ruku.
Na ledu stačí pouze s předstihem natočit volant a chvíli vyčkat. Auto opravdu zatočí. Je však těžké odhadnout, jakou silou za volant vzít. Správný odhad mají zkušení a profesionální řidiči, kteří jezdí každý den. Lehkou ruku vyžaduje také jízda do zatáčky. Před natočením kol přibrzděte, čímž způsobíte přenesení váhy na předek a auto lépe zatočí. Jiná pravidla platí také pro brzdění. Vždy je třeba brzdit s rovnými koly. Nebezpečné je brzdit v zatáčce, což může způsobit ztrátu ovladatelnosti.
Řidiči zpravidla zimu rádi nemají. Jízda vyžaduje větší soustředění a komplikace přináší také ranní námrazy a sníh na oknech. Do povinné výbavy by tak rozhodně měla patřit kvalitní škrabka ideálně se zatepleným a nepromokavým rukávem. Nemáte-li škrabku, pak si vystačíte s čímkoliv rovným a nejlépe plastovým (např. kreditní karta, obal na CD, zalaminátovaný doklad, atd.). Nejlepší možností je pak mosazná škrabka.
V žádném případě nepoužívejte na zamrzlá okna horkou vodu, která může způsobit okamžité prasknutí skla. Horká voda navíc velmi rychle zamrzá a na skle tak může vytvořit ještě silnější ledovou vrstvu. Na zamrzlá skla rovněž nepouštějte stěrače, protože led ničí gumičky. Zamrzlé sklo je možné také uvolnit speciálními spreji, které koupíte na benzínkách a v autopotřebách. Používat můžete také termoplachtu, kterou upevníte pod stěrači a přivřete do dveří. Přikryté čelní sklo přes noc nenamrzne.
Podobné články
Od letošního dubna se čeští motoristé nemohou vymlouvat na to, že zapomněli na datum vypršení platnosti STK. Od začátku dubna registr vozidel řidičům zasílá upozornění na končící STK a prostřednictvím zprávy do datové schránky dva měsíce před.
Celá aktualitaPrvní čtvrtletí máme za sebou a můžeme zhodnotit nové trendy v oblasti pojištění vozidel. Nejedná se pouze o zdražení povinného ručení, pojišťovny více využívají moderní technologie. Například takové vyřízení pojistné události by mohlo probíhat mnohem rychleji.
Celá aktualitaJeště nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?
Celá aktualitaZatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.
Celá aktualitaOd 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?
Celá aktualitaKaždý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.
Celá aktualitaRiziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.
Celá aktualitaHavarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.
Celá aktualita