Úspory.cz >> Hypotéky >> Banky jsou ochotné garantovat nízké úrokové sazby až po dobu dvou let
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Banky jsou ochotné garantovat nízké úrokové sazby až po dobu dvou let

14.08.2015 Hypotéky Rok a půl trval pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů až na jejich historické dno. Pokles se nyní zastavil, a byť jsou úrokové sazby stále nízké, je otázkou času, kdy začnou růst. Uvažujete-li o bydlení, domluvte si výhodný úrok s bankou již dnes. Nízké úroky banky podrží i po dobu dvou let.

„V České republice panuje v oblasti bankovních služeb a hypoték silná konkurence, z čehož těží především klienti bank. Dnešní nízké sazby hypoték jsou již téměř na hraně rentability a je logické předpokládat jejich pozvolný nárůst. Nicméně tvrdá konkurence mezi bankami nedovolí jejich výrazné zvýšení,“ říká Hana Drápalová ze Sberbank.

Hypotéky nepatří zrovna k drobným půjčkám, spíše naopak. Jedná se o milionové úvěry, které bankám přináší největší zisky. A právě proto jsou banky ochotné vyjít klientům vstříc. Klíčovým kritériem pro výběr hypotéky bývá pro klienta úroková sazba. Na základě její výše ve spojení s ostatními podmínkami se klient rozhoduje, které bance kývne na nabídku.

Aby nebyla situace tak jednoduchá, klient si zpravidla nechá vypracovat nabídek více. Jednotlivé nabídky si porovná a vybere si tu nejvýhodnější. Takové chování je logické. Jedná se přece o úvazek na desítky let, a vzít si hypotéku od první banky by byl holý nerozum.

Klienti mají čas se rozmyslet

Banky naštěstí přišly na to, že přílišný tlak na klienty se nevyplácí. Naopak potřebují čas a klid, aby si nabídku důkladně rozmysleli. Všechny banky tak potencionálním klientům výši slíbené úrokové sazby garantují. Délka této lhůty se však liší banka od banky. V případě žádosti o hypotéky, se doba garance pohybuje kolem jednoho měsíce.

Klientům při sjednání hypotéky garantujeme úrokovou sazbu měsíc dopředu. Při refinancování hypotéky z jiné banky až jeden rok dopředu,“ potvrzuje Pavla Kozáková z České spořitelny. „Po podpisu smlouvy je ale možné úvěr vyčerpat ve lhůtě až dva roky, tzn. klient může zahájit čerpání úvěru až na konci této lhůty,“ zní téměř totožná slova od Pavla Zúbka z Komerční Banky.

Současné nízké úrokové sazby bývají trnem v oku lidí, kteří o vlastním bydlení uvažují až za dva roky. I ti však mohou získat nízké úroky. Stačí, když si hypotéku vyřídí již nyní, ale čerpat ji začnou až za ty dva roky. V takovém případě se však vyplatí domluvit si delší dobu fixace. Ta totiž začíná běžet dnem podpisu smlouvy. „V praxi to znamená, že za dva roky budete mít zajištěnou dnešní nízkou sazbu na 5 let od vyčerpání úvěru,“ říká hypoteční poradce Jiří Houška.

Jak dlouho banky garantují úrokovou sazbu?

Banka Délka období garance
Air Bank refinancování - 6 měsíců
Česká spořitelna

nový žadatal - 1 měsíc

refinancování - 12 měsíců

možnost odložení čerpání hypotéky - až 24 měsíců

ČSOB

Era

Hypoteční banka

nový žadatal - 1 měsíc

možnost odložení čerpání hypotéky - až 24 měsíců

Equa bank

nerozhodnutý žadatel - 1 měsíc

rozhodnutý žadatel - 12 měsíců

Komerční banka

nový žadatal - 1 měsíc

možnost odložení čerpání hypotéky - až 24 měsíců

Fio banka

žádná garance

před koncem fixace - 2 měsíce

možnost odložení čerpání hypotéky - až 6 měsíců

GE Money Bank

nový žadatal - 1 měsíc

možnost odložení čerpání hypotéky - 6 až 13 měsíců

mBank

nový žadatal - 1 měsíc

možnost odložení čerpání hypotéky - 6 měsíců

Raiffeisenbank

nový žadatal - 1 měsíc

možnost odložení čerpání hypotéky - až 24 měsíců

Sberbank

nerozhodnutý žadatel - 1 měsíc

před koncem fixace - 12 měsíců

UniCredit Bank

nerozhodnutý žadatal - 45 dnů

rozhodnutý žadatel - 12 měsíců

Zdroj: banky

Fixace nejméně na dobu tří let

Nyní se průměrná úroková sazba hypoték pohybuje těsně nad 2 procenta. Pokud splníte některé z podmínek, můžete se dostat i pod tuto hranici. Jednou z podmínek bývá souhlas s delší dobou fixace, například na pět až sedm let. Další podmínkou pro získání nižší sazby bývají další produkty, jako je například pojištění schopnosti splácet či placení inkasem.

„Pozor na velmi výhodné sazby uváděné v reklamách. Není sazba jako sazba. Velmi nízké sazby jsou podmíněny založením dalších produktů v bance. Pokud si tedy kvůli nízké sazbě založíte úvěrové pojištění, kreditní kartu a zpoplatněný účet, budete mít hypotéku díky těmto nákladům navíc, jako když máte sazbu o 1 až 1,5 procenta výše,“ upozorňuje Jiří Houška.

Najděte si nejvýhodnější hypotéku na Úspory.cz a nebudete litovat!

Štítky: hypotéky | nejlevnější hypotéky | refinancování | srovnání hypoték | úrokové sazby hypoték | žádost o hypotéku |

Hodnocení článku:

Podobné články

S refinancováním půjčky začněte co nejdříve

12.12.2023

Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2023: Jen mírný pokles úroků a zrušení DSTI

17.10.2023

Hypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.

Celá aktualita

Hypotéka jako investice: získejte příjem z investiční nemovitosti

27.04.2021

Hypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

08.12.2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11.09.2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18.07.2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

08.06.2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita
Všechny aktuality