Nízké úrokové sazby a oživení české ekonomiky jsou příčinou vysokého zájmu o hypoteční úvěry. Vyššímu zájmu nahrávají rovněž rostoucí ceny nemovitostí. Češi je z obavy vyšších cen nakupují již nyní, kdy jim vstříc vychází alespoň ceny hypoték. Finanční odborníci taktéž nestojí stranou a k nákupu dokonce vybízejí. Dle jejich slov budou hypotéky v příštím roce opravdu zdražovat.
Průměrná úroková sazba hypoték se nyní pohybuje těsně nad 2 procenty a do konce roku se neočekávají žádné změny. To však neplatí pro nový rok, kdy ceny hypoték ovlivní novela zákona o spotřebitelském úvěru. Změny, které sebou novela přinese, by údajně měly zdražení hypoték urychlit.
Podle slov hypotečních expertů nebude však zdražování nijak extrémní. "Půjde o 0,1 až 0,2 procenta ročně. Vycházím z dlouhodobé zkušenosti i z denní praxe. Myslím si, že by se průměrná úroková sazba neměla zvýšit nad tři procenta. Podstatná ovšem bude celková ekonomická i politická situace u nás i ve světě," uvedla Eva Fraňková, hypoteční makléřka ve společnosti Gepard Finance.
Letošní rok byl co do objemu nových i refinancovaných hypotečních úvěrů rekordní. Již nyní byly uzavřeny hypotéky v celkovém objemu 135,4 miliardy korun, což je pouze o 8 miliard korun méně než za celý loňský rok. Letošní rok by měl podle posledních odhadů překročit i rekordní částku z roku 2013, kdy byly uzavřeny hypotéky za 149,7 miliardy korun.
Vzhledem k obavám z rostoucích cen hypoték se zvýšil zájem o nové hypotéky a také o refinancování. Klienti bank, kterým nyní končí fixace, se snaží získat výhodnější nabídky u konkurenčních společností, hypotéku refinancovat a včas si zafixovat nízkou úrokovou sazbu na dalších tři, pět i sedm let. Z uvedených důvodů se banky snaží své stávající klienty udržet, a proto jim již s předstihem nabízí zajímavé podmínky pro následující fixační období.
Banky se snaží příznivých podmínek využívat co nejvíce. Například Equa bank nabízí hypotéky bez vstupního poplatku s garancí úrokové sazby 1,99 procenta. Fio banka v letošním roce snížila úrokovou sazbu dokonce třikrát. Ke snížení úrokové sazby přistoupila také mBank. Díky tomu zaznamenala zvýšený zájem zejména v případě refinancování. GE Money Bank nabízí k hypotéce neúčelový úvěr s výhodnou úrokovou sazbou ve výši od 2,74 procenta. Raiffeisenbank nabízí slevu 0,2 procenta a mimořádný bonus 4 000 korun do konce listopadu. Wüstenrot nabízí hypotéky bez poplatku za zpracování, poskytnutí i správu úvěru, což může v průběhu splácení hypotéky přinést úsporu ve výši tisíce korun.
Humbuk vyvolaný kolem poplatků souvisejících s poskytováním a správou hypotečních úvěrů je již dávno pryč a některé banky se k nim s radostí vrátily. Při výběru hypotéky je výhodnější volit vyšší úrokovou sazbu než drahé poplatky. Zatímco peníze zaplacené na vyšší úrokové sazby si můžete odečíst z daňového základu, poplatky nikoliv.
Ještě před dvěma až třemi lety se poplatky účtované za přípravu a schvalování hypotečního úvěru pohybovaly i v řádu desetitisíců korun. To naštěstí již nehrozí a zájemci o hypotéku nezaplatí obvykle více než 5 000 korun. V současné době bývá poplatek pevně daný bez ohledu na konečnou výši hypotéky. Poplatek si neúčtují pouze Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank a Sberbank. Jediná Expobank počítá poplatek procentní částkou. Nejdražší poplatek zaplatí klienti mBank, která si účtuje 4 000 korun.
Poplatek za správu hypotéky se v současné době pohybuje kolem 150 korun měsíčně a účtují si jej všechny banky s výjimkou Equa bank, Expobank, GE Money bank, mBank a Raiffeisenbank. UniCredit bank si účtuje dokonce 200 korun.
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita