Nízké úrokové sazby a oživení české ekonomiky jsou příčinou vysokého zájmu o hypoteční úvěry. Vyššímu zájmu nahrávají rovněž rostoucí ceny nemovitostí. Češi je z obavy vyšších cen nakupují již nyní, kdy jim vstříc vychází alespoň ceny hypoték. Finanční odborníci taktéž nestojí stranou a k nákupu dokonce vybízejí. Dle jejich slov budou hypotéky v příštím roce opravdu zdražovat.
Průměrná úroková sazba hypoték se nyní pohybuje těsně nad 2 procenty a do konce roku se neočekávají žádné změny. To však neplatí pro nový rok, kdy ceny hypoték ovlivní novela zákona o spotřebitelském úvěru. Změny, které sebou novela přinese, by údajně měly zdražení hypoték urychlit.
Podle slov hypotečních expertů nebude však zdražování nijak extrémní. "Půjde o 0,1 až 0,2 procenta ročně. Vycházím z dlouhodobé zkušenosti i z denní praxe. Myslím si, že by se průměrná úroková sazba neměla zvýšit nad tři procenta. Podstatná ovšem bude celková ekonomická i politická situace u nás i ve světě," uvedla Eva Fraňková, hypoteční makléřka ve společnosti Gepard Finance.
Letošní rok byl co do objemu nových i refinancovaných hypotečních úvěrů rekordní. Již nyní byly uzavřeny hypotéky v celkovém objemu 135,4 miliardy korun, což je pouze o 8 miliard korun méně než za celý loňský rok. Letošní rok by měl podle posledních odhadů překročit i rekordní částku z roku 2013, kdy byly uzavřeny hypotéky za 149,7 miliardy korun.
Vzhledem k obavám z rostoucích cen hypoték se zvýšil zájem o nové hypotéky a také o refinancování. Klienti bank, kterým nyní končí fixace, se snaží získat výhodnější nabídky u konkurenčních společností, hypotéku refinancovat a včas si zafixovat nízkou úrokovou sazbu na dalších tři, pět i sedm let. Z uvedených důvodů se banky snaží své stávající klienty udržet, a proto jim již s předstihem nabízí zajímavé podmínky pro následující fixační období.
Banky se snaží příznivých podmínek využívat co nejvíce. Například Equa bank nabízí hypotéky bez vstupního poplatku s garancí úrokové sazby 1,99 procenta. Fio banka v letošním roce snížila úrokovou sazbu dokonce třikrát. Ke snížení úrokové sazby přistoupila také mBank. Díky tomu zaznamenala zvýšený zájem zejména v případě refinancování. GE Money Bank nabízí k hypotéce neúčelový úvěr s výhodnou úrokovou sazbou ve výši od 2,74 procenta. Raiffeisenbank nabízí slevu 0,2 procenta a mimořádný bonus 4 000 korun do konce listopadu. Wüstenrot nabízí hypotéky bez poplatku za zpracování, poskytnutí i správu úvěru, což může v průběhu splácení hypotéky přinést úsporu ve výši tisíce korun.
Humbuk vyvolaný kolem poplatků souvisejících s poskytováním a správou hypotečních úvěrů je již dávno pryč a některé banky se k nim s radostí vrátily. Při výběru hypotéky je výhodnější volit vyšší úrokovou sazbu než drahé poplatky. Zatímco peníze zaplacené na vyšší úrokové sazby si můžete odečíst z daňového základu, poplatky nikoliv.
Ještě před dvěma až třemi lety se poplatky účtované za přípravu a schvalování hypotečního úvěru pohybovaly i v řádu desetitisíců korun. To naštěstí již nehrozí a zájemci o hypotéku nezaplatí obvykle více než 5 000 korun. V současné době bývá poplatek pevně daný bez ohledu na konečnou výši hypotéky. Poplatek si neúčtují pouze Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank a Sberbank. Jediná Expobank počítá poplatek procentní částkou. Nejdražší poplatek zaplatí klienti mBank, která si účtuje 4 000 korun.
Poplatek za správu hypotéky se v současné době pohybuje kolem 150 korun měsíčně a účtují si jej všechny banky s výjimkou Equa bank, Expobank, GE Money bank, mBank a Raiffeisenbank. UniCredit bank si účtuje dokonce 200 korun.
Podobné články