Pokud si koupíte dům či byt na hypotéku, nemovitost v podstatě patří vám. Jakmile nemovitost jednou splatíte, bude bez jakýchkoli výhrad vašem vlastnictví. To může být výhodné pro vaše děti, které tento majetek jednou zdědí. Dá se říci, že díky hypotéce vytváříte určitě bohatství pro příští generace vaší rodiny a to se samozřejmě cení.
Pokud si pronajmete byt, platíte určitou částku měsíčně cizímu majiteli. To lze ale brát i jako výhodu. Cizí nemovitost sice samozřejmě nesmíte nějak ničit, ale také se o ni nemusíte starat. Nemusíte natírat okna či okapy, neřešíte případné poruchy a nemáte starosti nad vývojem dané lokality. Postaví vám za humny dálnici či továrnu? Prostě zvednete kotvy a odstěhujete se jinam.
Jako nájemci jste vlastně zákazníky pronajímatele se všemi výhodami a nevýhodami. A zapomeňte na mediálně vděčné případy „tyranských“ majitelů domů. Chytrý pronajímatel si totiž dobrého nájemníka hýčká a je v jeho zájmu mít s ním korektní vztahy.
Velký argumentem, proč si vzít hypotéku a investovat do vlastního bydlení je mimořádná dostupnost úvěrů. Úrokové sazby jsou rekordně nízké a nevypadá to, že by tomu mělo být v blízké budoucnosti jinak. Díky nízkým úrokovým sazbám máte také nižší splátky a bydlení ve svém bytě se splácením hypotéky je cenově srovnatelné nebo i výhodnější než pronájem.
Výhodou pronájmu jsou naopak jasně dané vztahy a výše poplatků. Dohodnete se na výši nájmu a ten prostě platíte. Pokud s vámi udělají dobrou zkušenost, jsou majitelé bytů často svolní k jednání o ceně nájmu a při dlouhodobějším pronájmu mohou i cenu snížit. Naopak, pokud chce výši pronájmu majitele nějak zásadně zvedat, není problém se odstěhovat jinam.
Nemusí to být úplně doslova, ale hypotéka vás přece jen trochu víc ukotví k nějakému místu. Pokud si kupujete dům či byt, nejspíš očekáváte, že v něm budete delší čas bydlet. A pokud později ne, i tak budete mít starosti s pronájem a údržbou vaší nemovitosti. Naopak pronájem bytu může být vhodné řešení pro každého, kdo rád občas změní prostředí a začíná nový život někde jinde. Vše má zkrátka svá pro i proti.
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita