Úrokové sazby stále klesají a to až na současných rekordních 2,34 procenta. U akčních hypoték či hypoték s plovoucí sazbou je dokonce možné narazit na úrokovou sazbu začínající číslem jedna. Lze tedy říci, že současné úrokové sazby hypoték se nachází na nejnižší úrovni ve své historii v ČR.
„I v novém roce pokračoval trend poklesu úrokových sazeb. Současné dno však nejspíše opět nebude mít dlouhého trvání, protože některé banky v minulém roce v rychlosti snižování sazeb za konkurencí zaostaly a nyní tento rozdíl dohání,“ řekl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum, který se domnívá, že ceny budou klesat i nadále.
Jak se však říká “ani kuře nehrabe zadarmo”, a to platí obzvlášť pro finanční produkty. Banky nás sice lákají na nízké úrokové sazby, ale ty velmi často bývají podmíněny nějakým tím pojištěním, zřízením běžného účtu apod. Vždy si proto vyžádejte předběžnou nabídku, ze které bude jasné, jak vysokou úrokovou sazbu dostanete a za jakých podmínek.
Na výši úrokové sazby má vliv také délka fixace. V současné době finanční odborníci doporučují spíše zvolit delší dobu fixace a to z důvodu nízkých úrokových sazeb. Ideální volbou je nyní fixace na 5 let. Některé banky přichází s nabídkou délky fixace i na 7 let. Kratší fixace jsou vhodné zejména pro ty, kteří se v hypotékách vyznají, a nebojí se změny výše splátek či refinancování.
Ministerstvo financí nyní pracuje na novém znění zákona o spotřebitelském úvěru, který musí být do 21. března 2016 v souladu s legislativou EU. Změny se tedy budou týkat také hypoteční směrnice, která je v současné době vyjmuta z dosavadní úpravy zákona o spotřebitelském úvěru.
Připravovaná novela bude údajně regulovat veškeré úvěry, které jsou zajištěné zástavním právem k nemovitosti a úvěry, jejichž účelem je koupě či udržení nemovitosti. Pro věřitele a zprostředkovatele by se změna měla týkat úpravy práv a povinností.
Hlavní plánovanou změnou je však úprava práva spotřebitele na předčasné splacení hypotéky. To bude pravděpodobně omezeno určitými podmínkami a je možné, že věřitelům přizná nárok na spravedlivé a objektivní odškodnění.
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita