Současná nabídka způsobů, jak financovat vlastní bydlení, je poměrně široká. Lidé mají sice z čeho vybírat, ale pro většinu je hlavním problémem se v těchto nabídkách vůbec zorientovat. Výběr vhodného způsobu je totiž velmi zásadní a závisí na více faktorech. Díky vhodnému výběru může zájemce hodně ušetřit.
Nákup bydlení “na splátky” je velmi finančně náročné a vzít si běžnou půjčku by bylo neuvěřitelně drahé. Proto banky přišly se speciální půjčkou na bydlení, kterou známe pod pojmem hypotéka. Hypotéka je speciální úvěr, jehož podmínky jsou přizpůsobené délce úvěru. Úroky jsou tedy výrazně nižší než v případě běžných spotřebitelských úvěrů.
Nabídka hypoték je však také velmi široká, a proto se vyplatí si hypotéky porovnat pomocí online porovnávačů (například stránky Uspory.cz). Výběr hypotéky závisí na ceně nemovitosti, na výši vlastních finančních prostředků a samozřejmě také na finančních možnostech zájemce o hypotéku. Lidé s vyššími příjmy si logicky mohou dopřát dražší hypotéku. I zde existují různé možnosti.
„Při koupi dražší nemovitosti může být zajímavá hypotéka, která poskytuje slevu na úrokové sazbě přímo úměrně s výší půjčky. Zájemce si může vybrat ze široké škály fixací úrokové sazby od těch nejkratších 1letých až po fixaci na celou délku splatnosti hypotéky. Pokud jsou úrokové sazby nízko, jak tomu je nyní, klientům se vyplatí využít nabídky fixace na delší dobu, a tím si výhodnou sazbu udržet déle. Zájemce může také využít hypotéku s variabilní úrokovou sazbou. Na rozdíl od hypotéky s fixní úrokovou sazbou, kdy je úrok sjednáván na předem danou dobu, se u variabilní hypotéky mění úroková sazba u většiny bank podle vyhlašované sazby Českou národní bankou (tzv. PRIBOR). Klienti mají v dnešní době možnost si sjednat také mimořádné splátky ke svému hypotečnímu úvěru a tím splatit část svého úvěru,“ radí Ivana Bohatcová z ČSOB.
Mnoho lidí si vhodný úvěr vybírá pouze na základě úrokové sazby. Ačkoliv se jedná o velmi důležité kritérium, nemělo by být rozhodující. K půjčkám a hypotékám se vztahují další náklady, které mohou půjčku prodražit i přes relativně nízký úrok. Proto je vhodné si půjčku propočítat a zjistit, na kolik je půjčka skutečně výhodná. S tím Vám pomůže údaj RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů.
Mezi další typy, jak ušetřit, patří účelové půjčky či refinancování stávající hypotéky. Pokud hypotéku využijete skutečně na koupi nemovitosti, sjednejte si účelovou hypotéku. “Velkou výhodou účelových půjček je i skutečnost, že část finančních prostředků lze čerpat neúčelově, u některých bank až do výše 20 procent z poskytnuté částky. Často lze také úvěr splatit dříve a navíc bez sankcí. Konkurenční výhodou může být i to, že některým bankovním ústavům stačí předložit doklady o účelu financování do 6 měsíců od získání půjčky,“ vysvětluje dále Ivana Bohatcová.
Refinancování hypotéky je obvykle možné po ukončení fixační lhůty. U nové banky máte šanci vyjednat mnohem lepší podmínky. Je však nutné refinancování provést včas.
Náš tip: Nezvládáte si vybrat hypotéku? Pomůžeme Vám. Stačí navštívit naše stránky na Úspory.cz.
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita