Jistota, že současné nízké sazby vydrží příštích x let, neexistuje žádná. Naopak je pravděpodobné, že během následujících pěti let dojde ke zvýšení sazeb. To znamená, že lidé, kteří si vzali hypotéku nyní, se budou na konci fixace muset vypořádat s vyššími splátkami. Banky však tvrdí, že jsou na takovou situaci připravené a počítají s ní.
Zvýší se splátky o 4 000 korun?
V minulých letech se mohli radovat všichni, kteří si brali novou hypotéku, nebo jim naopak končila doba fixace. Právě ti, kteří svou hypotéku refinancovali nebo se tak v brzké době chystají učinit, mohou na splátce ušetřit i několik tisíc korun. To je přirozeně velký důvod k radosti.
Za dalších pět let však může nastat opačná situace a zatím dnes se lidé radují z úspory, příště je pravděpodobnější trend zdražování. „Prostor pro další snížení úrokových sazeb, jako se to dělo v minulosti, již není a do budoucna očekáváme spíše nárůst,“ potvrzuje Karel Chábek, manažer hypoték České spořitelny.
Nejvíce bude záležet na tom, jak se zvednou úrokové sazby. Pokud by se situace vrátila do doby před pět lety, mohly by měsíční splátky v průměru narůst dokonce až o 4 tisíce korun! To je samozřejmě ten horší scénář, situace se může posunout pouze do roku 2014 a měsíční splátky by se navýšily “pouze” o 1 500 korun. To však nikdo nedokáže přesně odhadnout.
Vývoj splátek u hypotéky ve výši 2 miliony korun s úrokovou sazbou 2,05 procenta na dobu 20 let. Fixace byla uzavřena na 5 let a měsíční splátka po tuto dobu bude činit 10 165 korun. Po pěti letech bude zbývat uhradit 1 756 040 korun. Jak by se vyvíjeli splátky dle sazeb v uplynulých 5 letech?
Rok | Úroková sazba | Výše měsíční splátky |
2014 | 2,81 % | 11 967 Kč |
2013 | 2,96 % | 12 093 Kč |
2012 | 3,68 % | 12 709 Kč |
2011 | 4,24 % | 13 201 Kč |
2010 | 5,12 % | 13 996 Kč |
Riziko zdražování by se dotklo zhruba desetiny současných hypotečních dlužníků (cca 7 000 domácností), přičemž nejhůře by na tom byli ti, kteří již nyní platí vysoké splátky vzhledem k jejich finančním možnostem. „Nebezpečí spočívá v tom, že na hypotéky nyní díky nízkým sazbám dosáhli i žadatelé, kteří by dříve neměli šanci. Během pěti let fixace navíc mohou například manželé z důvodu ztráty zaměstnání nebo mateřství přijít o výraznou část příjmů. Potom je možné, že je i mírné zvýšení splátek zaskočí a nebudou na to mít,” vysvětluje Radek Slavík, manažer hypoteční společnosti Golem Finance.
Poradny při finanční tísní již nyní radí lidem, aby si tvořili rezervy a nezapomínali na pojištění schopnosti splácet. Hypoteční společnosti ani banky však neočekávají, že by došlo ke zvýšené platební neschopnosti, která by vedla k nucenému prodeji bytů. „Pokud by se sazby měly zvednout na úroveň před pěti lety, to by samozřejmě mohlo způsobovat problémy. My ale věříme riskmanagementu hypotečních bank, že schopnost svých klientů splácet závazky v dlouhodobém horizontu pečlivě prověřují,” říká Dušan Kunovský, majitel a ředitel Central Group.
České banky a hypoteční ústavy tvrdí, že nedojde k podobné situaci jako v Americe v roce 2008. „Budoucí růst úrokových sazeb je vždy součástí hodnocení úvěryschopnosti. Při zhodnocení příjmů a výdajů je vždy počítáno s rezervou, která slouží jako pojistka proti případnému negativnímu budoucímu vývoji. Ať už se projevuje v podobě růstu sazeb či poklesu příjmů,” vysvětluje Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky. Podobné názory vychází i od ostatních bank.
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita