Více než rok se úroky hypotečních úvěrů pohybují na svém minimu. Klienti bank jsou neustále zahlcováni nabídkami levných hypoték od bank, které se tak snaží získat nové a nové klienty. Finanční odborníci se shodují, že prostor pro další pokles již není možný. Naopak předpovídají nárůst sazeb a to v letech 2016 až 2017. Podobné prognózy jsme však v minulých měsících slyšeli již několikrát.
Aktuálně se průměrná úroková sazba pohybuje kolem 2,16 procenta. V průběhu tohoto roku se očekává ještě mírný pokles a to až na 2 procenta. Názory na další vývoj sazeb se však značně liší. Někteří finanční analytici předpovídají nárůst sazeb na přelomu roku, jiní je tipují až na rok 2018.
"Hypotéky s delší splatností jsou navázány mimo jiné na základní úrokovou sazbu centrální banky. A my očekáváme, že Česká národní banka ji začne zvyšovat až v roce 2018. Banky však často začínají zvyšovat své úrokové sazby ještě předtím, než k takovému kroku přistoupí samotná centrální banka. A banky pak úroky zvyšují velmi rychle," tvrdí David Navrátil, hlavní ekonom v České spořitelně.
Na cenách hypoték se také odráží aktuální situace v zahraničí. Evropská centrální banka se nyní snaží rozproudit úvěrování v rámci Evropské unie. Měsíčně proto zakoupí státní dluhopisy v hodnotě 60 miliard korun, což ovlivňuje jejich ceny a také ceny hypotečních zástavních listů. Lze očekávat, že v důsledku těchto kroku se situace na dluhopisovém trhu může velmi rychle otočit.
"Aktuální zvýšení výnosů německých státních dluhopisů se bude promítat do tlaku na růst výnosů českých dluhopisů. To bude mít dopady i na sazby hypoték, které porostou," varuje David Navrátil.
Na cenách hypoték se také odráží vysoký zájem, který s největší pravděpodobností v nejbližších letech neklesne. Důvodem je našlápnutá ekonomika, díky které se české domácnosti nebojí budoucnosti.
S rostoucím počtem uzavřených hypoték však budou narůstat tzv. problematické úvěry, které klienti nesplácí vůbec nebo velmi špatně. Banky si budou muset začít dělat větší rezervy, které povedou k nárůstu rizikových marží a logicky i úrokových sazeb. Během následujících let by mohlo dojít ke zdražení hypoték až o dvojnásobek, tedy na 4 procenta.
Větší procento lidí volí fixní úrokovou sazbu, která je neměnná po domluvenou dobu. U variabilních hypotéky se sazby mění v závislosti na trhu. V současné době se může zdát, že variabilní úroková sazba je výhodnější. Sazby neustále klesají, a tak lidé mohou ušetřit.
Z prognóz analytiků však vyplývá, že pro příští období bude výhodnější sáhnout po sazbě fixní. To platí také pro ty, kteří se nechtějí vývojem ekonomicky zabývat vůbec. "Pokud se klient bojí růstu cen například kvůli tomu, že centrální banky tisknou peníze, je dlouhá fixace úroků ideální způsob, jak se ochránit," dodává na závěr David Navrátil.
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita