Běžnou součástí rezervačních smluv na koupi nemovitosti je smluvní pokuta ve výši rezervačního poplatku v případě, že kupující odstoupí, a z plánovaného obchodu sejde jeho vinou. Má realitní kancelář právo si nárokovat tuto smluvní pokutu, pokud jsou důvody prokazatelně na straně zájemce?
Uveďme si příklad, kdy zájemci o koupi uzavřeli smlouvu o rezervaci rodinného domu s realitním makléřem. V rezervační smlouvě se zavázali uzavřít a podepsat kupní smlouvu s prodávající do konce rezervační lhůty. Zároveň uhradili rezervační poplatek ve výši 60 000 korun, který měl být při podpisu kupní smlouvy odečten z kupní ceny.
V případě, že by z koupě sešlo vinou prodávajícího nebo realitního makléře, by byl zájemcům rezervační poplatek vrácený. Pokud by však vina byla na straně zájemců, uhradili by smluvní pokutu ve výši rezervačního poplatku. Realitní kanceláře nárok na smluvní pokutu mají, zvláště pokud s tím kupující souhlasí, podmínky by však měly být v rezervační smlouvě vypsané velmi detailně.
Při uzavírání rezervační smlouvy je vždy důležité, aby byly jasně stanovené důvody, kdy je zájemce povinen smluvní pokutu uhradit. Pokud totiž odstoupí od koupě např. z důvodu podstatných vad u nemovitosti (a ne z důvodu pouhé změny názoru), pak by smluvní pokuta byla značně nevýhodná. Pokud však ve smlouvě nebudou podmínky uplatnění nároků na smluvní pokutu jasně vyjmenovány, může být zájemce nemile překvapený a hlavně chudší o desítky tisíc korun.
Chcete si koupit vlastní dům či byt? Než si vyberete ideální nemovitost, zjistěte včas, kdo Vám nabídne nejvýhodnější hypotéku. Na Úspory.cz Vám s výběrem pomůžeme.
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita