Úspory.cz >> Hypotéky >> Nejnižší úroková sazba nemusí být nejlepším řešením
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Nejnižší úroková sazba nemusí být nejlepším řešením

09.12.2014 Hypotéky Již více než rok klesají úrokové sazby u hypoték až na současné dno. Vyřízení hypotéky však není snadné, a proto Vám poradíme, na co si dát pozor, abyste při vyřizování hypotéky nenarazili na komplikace. Nejnižší úroková sazba totiž ne vždy znamená nejlepší a nejlevnější řešení.

Hypotéky patří mezi dlouhodobé úvěry, které jsou závazkem až na dobu 30 let. Získat hypotéku proto nemusí být vždy snadné a bez problémů. Ty nejvýhodnější nabídky mají totiž řadu úskalí a jsou určeny pouze pro některé. A to platí také pro nízké úrokové sazby, které se v současné době pohybují kolem 2 procent.

Nízké úrokové sazby nejsou zadarmo

Současné úrokové sazby se pohybují již pod hranici 2 procent. Získat ji však znamená splnit řadu podmínek. Mezi nejčastější podmínky patří odpovídající životní a majetkové pojištění či zřízení běžného účtu u téže banky. Všechny tyto podmínky mohou mít vliv na konečnou cenu hypotéky, a proto je před podpisem smlouvy nutné zvážit, zda se nízká úroková sazba za stanovených podmínek opravdu vyplatí.

Vývoj úrokový sazeb od roku 2008:
Rok Úroková sazba
2008 4,79 %
2011 4,09 %
2012 3,55 %
2013 3,01 %
2014 2,65 %

Banky posuzují příjmy individuálně

Banky se logicky soustředí zejména na příjmy žadatelů o hypotéku. Ne všechny příjmy banky považují za přijatelné a podstatný vliv mají samozřejmě také pravidelné výdaje. Komplikace při vyřizování hypotéky mívají zejména živnostníci, kteří uplatňují náklady tzv. paušálem. Banky totiž od příjmu odečtou paušální výdaje, zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu a živnostníkovi příjmy jsou rázem nedostatečné.

Jednotlivé banky mohou být méně přísné a od příjmů odečtou například pouze tři čtvrtiny uplatněných paušálních výdajů a daň z příjmů. Rozdíly mezi těmito dvěma přístupy můžou být skutečně zásadní, a proto se vyplatí navštívit více bank nabízejících hypotéky a zjistit si právě tyto konkrétní podmínky.

K příjmům z kategorie výživného či důchodů přistupují banky ve většině případů stejně. Neuznají je. Ovšem u některých bank je důležité doklady o příjmu z plného invalidního důchodu či příjem z budoucího pronájmu doložit.

Vyřízení hypotéky není záležitostí na pár dní

Reklamy jsou jedna věc a realita druhá. Vyřízení hypotéky je záležitostí na dva až tři týdny, pokud vše probíhá hladce a bez komplikací. Očekávat, že hypotéku vyřídíte za týden, není ideální. Nejméně dva dny, ale spíše více jsou nutné k sehnání a předání všech požadovaných dokumentů. A požadovaných dokumentů bývá poměrně hodně.

Potvrzení od zaměstnavatele je záležitostí na jeden dva dny, ale například odhad nemovitosti může zabrat týden i více. K odhadu je totiž nutné doložit další dokumenty (např. list vlastnictví, snímek katastrální mapy, nabývací titul a další).

Dokumenty potřebné k vyřízení hypotéky:

Zaměstnanci:

  • průkaz totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz, pas)
  • kopie mzdového listu nebo výplatní pásky za posledních šest měsíců až dva roky potvrzená zaměstnavatelem
  • potvrzení zaměstnavatele o průměrném příjmu
  • potvrzení o ostatních příjmech (zisk z pronájmu, výživné, atd.)

Podnikatelé:

  • průkaz totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz, pas)
  • živnostenský list, koncese
  • potvrzení správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny
  • přiznání k dani z příjmu fyzických osob za poslední dva roky

Doložení výdajů:

  • smlouva o dalších existujících úvěrech, půjčkách či leasingu
  • smlouva o stavebním spoření, penzijním připojištění
  • pojistné smlouvy, doklady o platbách pojistného za pojištění nemovitosti, domácnosti, vozidel a další
  • doložení ostatních individuálních pravidelných výdajů (např. rozhodnutí soudu o placení výživného a další)

Dokumenty k nemovitosti:

  • nabývací titul k nemovitosti (kupní, darovací smlouva, apod.)
  • výpis z katastru nemovitostí
  • snímek z katastrální mapy
  • odhad ceny nemovitosti
  • pojistná smlouva k nemovitosti
  • doložení vlastních finančních prostředků
  • kupní smlouva nebo smlouva o budoucí kupní smlouvě

Výše uvedené dokumenty jsou orientační a banky je mohou požadovat, ale také nemusí.

Zálohu až po schválení úvěru

Některé nabídky jsou natolik výhodné, že žadatelé o hypotéku uhradí zálohu dříve, než jim banka hypotéku vůbec schválí. To však není vhodné a naopak se jedná o zbytečný risk. Vhodným řešením je mít schválenou hypotéku ještě před započetím hledání nemovitosti.

Hodnocení článku:

Podobné články

S refinancováním půjčky začněte co nejdříve

12.12.2023

Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2023: Jen mírný pokles úroků a zrušení DSTI

17.10.2023

Hypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.

Celá aktualita

Hypotéka jako investice: získejte příjem z investiční nemovitosti

27.04.2021

Hypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

08.12.2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11.09.2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18.07.2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

08.06.2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita
Všechny aktuality