Letošní rok se nese ve znamení levných hypoték. Už od ledna totiž stabilně klesají úrokové sazby u klasických hypotečních úvěrů. Je tak vhodná doba pro poslání žádosti o půjčku na bydlení popřípadě její refinancování.
Přestože už to v uplynulých měsících vypadalo tak, že úroková míra dosáhla svého minima, dočkali jsme se dalšího překvapení. Banky nadále zlevňují. Téměř všichni poskytovatelé hypoték nabízí při pětileté fixaci úrokovou míru pod 3 %. Toto je dobrá zpráva především pro ty, kteří mají letos v úmyslu refinancovat svou hypotéku.
Náš tip: „Více o refinancování hypotečního úvěru naleznete zde.“
Radovat se mohou i ti z Vás, kteří o půjčku žádáte poprvé. Kromě nízkého úroku nahrává do karet spotřebitelům také hromadné rušení poplatků za vedení úvěrového účtu. Některé bankovní společnosti tento poplatek přestaly vybírat po hromadné žalobě českých spotřebitelů inspirované kauzou v Německu.
Ne každá banka ovšem poplatek zrušila. Místo toho vybrané společnosti vyhlašují „poplatkové prázdniny“. A přestože tyto prázdniny měly skončit před zahájením těch školských a studentských prázdnin, část finančních institucí tuto akci prodlužuje.
Proč je tomu tak, a jak poplatkové prázdniny fungují, vysvětluje v tiskové zprávě Giovanni Guidi, ředitel osobního bankovnictví UniCredit Bank: „Z důvodu velkého zájmu ze strany klientů jsme se rozhodli prodloužit jedinečnou nabídku poplatkové dovolené. U všech hypotečních a spotřebitelských úvěrů sjednaných do konce srpna nebudeme po celou dobu trvání smlouvy účtovat měsíční poplatek za správu a vedení úvěru. Klientům, kteří chtějí refinancovat svou hypotéku, navíc nabízíme zajištění odhadu nemovitosti zcela zdarma nebo akceptujeme původní odhad. U spotřebitelských úvěrů odměníme dobře splácející klienty atraktivní úrokovou sazbou od 4,9 % p.a.“
Lze nalézt také takové banky, které nyní nabízí dva hypoteční produkty. Jeden s poplatky a s nižší úrokovou mírou a jeden bez poplatků, ale dražší. O nabídce jednotlivých bank se můžete přesvědčit sami, pokud využijete našeho online porovnání hypoték.
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita