Koupě nemovitosti je velmi drahá záležitost. Obzvláště pokud kupující nemá vlastní úspory a musí si brát hypotéku, která jeho rodinný rozpočet zatíží na desítky let. Už jenom proto je výběru správné nemovitosti věnovat náležitou pozornost a to zejména možným skrytým vadám. A to se netýká pouze starších nemovitostí. Oprava pak může nového majitele vyjít na další desítky až stovky tisíc korun.
Koupě starší nemovitosti je logicky rizikovější než u novostavby. Výskyt skrytých vad je zde pravděpodobnější. Nejčastěji se vady týkají nezateplených konstrukcí, které zároveň přináší tepelnou ztrátu. Často jsou zde problémy se statikou konstrukcí střech a jejich nosných částí. Poměrně závažné vady se často týkají starých kotlů a komínu, u kterých nebyly prováděné pravidelné kontroly a revize.
Ačkoliv se to u nových staveb nepředpokládá, i zde se skryté vady mohou objevit. A bohužel nejde o výjimky. To platí i pro nové zrekonstruované budovy. Nejčastěji se jedná o vlhké konstrukce obvodového zdiva a zatékání vody do zdí kvůli špatné hydroizolaci. Často bývají špatně zateplené šikminy střech a tepelných mostu a v minerální vatě tak dochází ke srážení vody. Neobvyklé nejsou ani statické závady na konstrukcích či praskliny ve zdech. Příčinou vzniku plísní bývá špatné naddimenzování zateplovacích systémů.
Tyto a podobné vady je možné odhalit provedením technického auditu. Ten však nevyužívá příliš mnoho lidí kvůli jeho vysoké ceně, která se pohybuje od 10 do 13 tisíc korun. Ačkoliv se jedná o vysokou částku, vyplatí se o ní uvažovat zejména u starších budov. Novým pomocníkem při nákupu se od letošního roku stal tzv. energetický průkaz. Ten by měla mít každá nemovitost a při jeho vystavení by budova měla být zaměřená a měl by být důkladně zkontrolován její technický stav. Veškeré zjištěné informace by pak na průkaze měly být uvedeny. Z energetického průkazu lze zjistit celkový stav nemovitosti, ať už se jedná o konstrukce, závada či zateplení.
Z pohledu zákona odpovídá prodávající za skryté vady po dobu záruční lhůty, pokud si ji domluvil s kupujícím. Pokud ne, je zodpovědný pouze za ty vady, které prokazatelně existovaly v době prodeje a převodu nemovitosti. Kupující však může tyto vady reklamovat 6 měsíců od koupě. Později už nemůže nárok soudně uplatnit. Tato lhůta není dostačující, a proto dojde v novém občanském zákoníku k jejímu prodloužení na dobu 5 let.
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita