K nejoblíbenějším úvěrům v roce 2013 patřily jednoznačně hypoteční úvěry. Důvodem byly rekordně nízké úrokové sazby, které se po celý rok držely kolem 3 procent. V půlce roku se dokonce na krátký čas dostaly pod neuvěřitelné 3 procenta. Lidé proto uzavřeli rekordní počet hypotečních úvěrů. A nejen to. Mnoho lidí využilo nízkých sazeb také k refinancování svých původních méně výhodných úvěrů. Uplynulý rok s největší pravděpodobností překoná úspěchy z roku 2007 v objemu nových i refinancovaných hypoték.
„Rok 2013 by se dal nazvat rokem hypotečního financování. Díky klesajícím úrokovým sazbám, stagnaci až poklesu cen nemovitostí jsme se dočkali nečekaného – rok 2013 se pravděpodobně zapíše do hypotečních dějin jako rok rekordní,“ uvedl Josef Uchytil, hypoteční specialista společnosti Partners.
Podle aktuálních čísel poskytly tuzemské banky v listopadu hypotéky v objemu za 13,4 miliard korun. To je o 11 procent (1,5 miliard korun) vyšší meziroční výsledek oproti předchozím rokům. I přesto, že v druhé polovině roku úroková sazba narostla na 3,09 procent, zájem o hypotéky mezi lidmi neupadá. Naopak i rok 2014 by se měl nést v podobném duchu. Společnost Golem Finance uvedla ve své zprávě, že hypotéky budou i nadále pro bankéře prioritou. Vedle toho očekáváme zachování příznivých úrokových sazeb, a pokud by skutečně došlo k dlouho očekávanému oživení reálné ekonomiky, není vyloučeno, že rok 2014 může být opět v mnoha ohledech rekordní.
Nejen banky zaznamenaly úspěchy v oblasti úvěrů na bydlení. Větší zájem o produkty a tedy i lepší výsledky za rok 2013 zaznamenaly také stavební spořitelny. Ty uvádí nárůst produkce o 6 procent oproti výsledkům z minulého roku.
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita