V prvním čtvrtletí letošního roku vláda schvaluje zákon o účelovosti stavebního spoření. V případě, že zákon projde, stavební spoření bude možné využít na bytové potřeby nebo jej bude možné převést do penzijního spoření. Uvažuje se také o školném.
Nový zákon zavádí tzv. účelovost státní podpory. Pokud zákon projde, bude spotřebitel povinen doložit, jak naspořené peníze využije. Původní návrh zahrnoval využití peněz ze stavebního spoření pouze na bytové potřeby. Od něj vláda ustoupila a dle nového návrhu bude možné stavební spoření převést také do penzijního fondu.
Náš tip: “Více o jednotlivých penzijních fondech naleznete na našem porovnání penzijního připojištění“
Zásadní informací je tedy fakt, že už nebude dále možné využít stavební spoření na cokoliv, jako tomu bylo doposud. Jedná se tedy o případy, kdy střadatel nechce přijít o státní příspěvky, které se mohou vyšplhat až na 2 tisící korun ročně. Stavební spoření se uzavírá nejméně na cílovou částku, lze je ovšem vybrat minimálně po 6 letech. Nesprávným výběrem stavebního spoření můžete tedy přijít až o 12 tisíc korun.
Jak jsme uvedli výše, kromě využití na stavební a bytové účely bude možné převést prostředky ze stavebního spoření také do penzijního fondu. Diskutovanou alternativou je také školné. V případě, že bude zavedeno povinné školné, budete moci peníze ze spoření použít na úhradu zápisného, školného nebo i nákladů na studium samotné. Stavební spořitelny, byť váhavě, vládní novelu přijímají. Podle nich nebudou mít navrhované změny na spoření zásadní vliv. Drtivá většina smluv je totiž již nyní uzavírána za účelem získání hypotečního úvěru nebo úhradu nákladů na bydlení.
Nový zákon ovšem obsahuje více, než jen zavedení účelnosti. Navrhuje také, aby stavební spoření mohlo být poskytováno také univerzálními bankami. S tímto bodem novely už samozřejmě spořitelny nesouhlasí. Nejostřeji se proti novele vyhrazuje Asociace českých stavebních spořitelen.
„Banky mohou investovat peníze klientů kamkoliv, stavební spořitelny do zákonem povolených méně rizikových oblastí. Banky poskytují úvěry například začínajícím podnikům, stavební spořitelny to dělat nesmějí. Kvůli tomu, že nesmí být rizikové tolik, jako banky. Proto jsou stavební spořitelny bezpečnější.“ Uvádí na svých webových stránkách Asociace českých stavebních spořitelen.
V případě, že zákon bude schválen, mohl by vstoupit v platnost již příští rok.
Náš tip: „Nabídky jednotlivých spořitelen najdete snadno srovnání stavebního spoření“
Zdroj: AČSS
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita