Celková hodnota výše uvedených 7 000 bytů činí 32 miliardy korun. Průměrně tedy jeden byt stojí 4,7 milionu korun a cena za jeden metr čtverečný vychází na 61 593 korun, což je v případě Prahy dvojnásobek průměrné měsíční hrubé mzdy. Developeři se přitom snaží prodat zejména dražší bytové projekty. Češi však upřednostňují levnější byty a průměrná cena prodaných bytů je proto o pětinu nižší.
„Jsou velké rozdíly mezi tím, co developeři nabízejí a co klienti očekávají. Vyzobávají levnější byty a v cenících developerů zůstávají ty dražší. V dané kategorii raději koupí byt menší a ušetří na absolutní ceně. Nabízené byty tak jsou v průměru o osm metrů čtverečních větší než prodávané, což představuje desetiprocentní rozdíl,“ poznamenal Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema, který tvrdí, že v České republice je stále velký prostor pro levnější projekty.
Vzhledem k výhodným cenám nemovitostí a nízkým úrokovým sazbám u hypoték prodej nových bytů neustále roste. Potvrzují to čísla developerských společností. Ty za letošní rok prodaly na 4 250 nových bytů, což znamená téměř 23procentní nárůst. Společnosti Ekospol, Skanska Reality a Trigema dokonce hovoří o vyšším prodeji až o 28 procent oproti loňskému roku.
„Některé parametry trhu signalizují to, že se minimálně v Praze přehřeje. Odhadujeme, že do dvou až tří let dojde k přehřátí a k poklesu ročních prodejů. Pak bude otázkou, zda budou projekty nyní uváděné na trh i nadále prodejné,“ upozornil Marcel Soural. Propad prodeje by mohl urychlit očekávaný růst úrokových sazeb u hypoték.
Na zájem o nové byty reagují developeři výstavbou dalších nových bytů. V příštích letech plánují na pražský trh uvést tisíce nových bytů. Takový příliv by však současnému trhu s nemovitostmi mohl spíše uškodit. Jenom v letošním roce by mělo být v Praze dokončeno dalších 2 147 bytů.
„Příznaky vleklé krize již pomíjejí a pražský rezidenční trh se uzdravuje. Poptávka lidí po nových bytech nastartovala relativně rychle a developeři na to nebyli dostatečně připraveni. Přestože počet nově postavených bytů začíná pomalu růst, roste mnohem méně než prodeje, a počet nových bytů na trhu tak stále klesá. V důsledku toho lidé mají stále omezenější výběr. Je to vidět i na rozhodování kupujících - zatímco ještě vloni preferovali pořízení nemovitosti v již dokončených projektech, ve druhém čtvrtletí tohoto roku byly už více než dvě třetiny prodaných bytů v projektech, které jsou teprve ve výstavbě či dokonce zatím pouze na papíře,“ tvrdí Radim Sayed, obchodní ředitel developerské skupiny Crestyl.
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita