Časy, kdy mohl hypotéku získat téměř každý, ustupují. Důvodem jsou rozhodnutí České národní banky (ČNB), které se příliš snadno dostupnost hypotéky přestala líbit a rozhodla se zakročit. Otázkou, jak vybrat hypotéku, se během příštích pár měsíců bude zabývat stále méně lidí.
Novela zákona o spotřebitelském úvěru vešla v platnost 1. prosince 2016 a přinesla velké množství změn, z nichž mnohé se týkají i hypotečních úvěrů. Mezi pozitivní zprávy patří zpřísnění podmínek pro poskytovatelé úvěru a zpřehlednění dosavadního trhu, co se nebankovních úvěrů týče, a levnější možnost předčasného splácení hypotéky.
Novela zákona však také poskytovatelům hypoték nařízuje, aby důsledně prověřovali platebních schopnosti každého zájemce o hypotéku. To znamená, že hypotéku nezískají lidé, jejichž příjmy nejsou dostatečně vysoké. Pokud by tak banky neučinily, přišly by o zisky ze sjednaných úroků.
Na zhoršení dostupnosti hypoték má největší vliv ČNB, které se nelíbily 100% hypotéky. Ještě na podzim 2016 banky přestaly poskytovat hypotéky na 95 % LTV a od dubna letošního roku hypotéky nad 90 % LTV. Počty poskytnutých hypotéky ve výši 80 až 90 % LTV je navíc omezen na 15 % z celkového objemu.
Zatím se sice jedná o doporučení, které banky převážně akceptují. ČNB však prosazuje změnu legislativy tak, aby její doporučení pro vybrané “rizikové” parametry byla pro banky závazná. ČNB tímto způsobem chce zabránit přílišnému uvolnění úvěrových standardů a vzniku nepříznivé ekonomické situace.
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita