"Pokud budeme pokračovat ve zbylých měsících letošního roku stejně, jako jsme zahájili, tak loňský rekord pravděpodobně překonáme. Oficiální čísla sice ještě nebyla zveřejněna, ale odhadujeme, že trh hypoték v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 25 procent," potvrdil rostoucí zájem o hypotéky Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.
Vedle nízkých úrokových sazeb okolo 2 procent, rostoucímu zájmu o hypotéky nahrává také jejich lepší dostupnost pro širší veřejnost i celkově dobrá ekonomická situace v České republice. Lidem se daří, berou lepší peníze a tím roste i jejich ochota utrácet a investovat právě do nemovitostí a to nejen za účelem vlastního bydlení. Koupě nemovitosti je stále častěji brána jako výhodná investice do budoucnosti.
Poptávka po bytech i domech k prodeji je natolik vysoká, že začíná převyšovat dokonce i nabídku. To znamená, že nízké ceny hypoték a vyšší zájem mají za následek bohužel i jeden negativní jev - rostoucí ceny nemovitostí. Negativní je to však pouze pro kupující. Pro prodávající je vyšší zájem i přes rostoucí ceny více než dobrou zprávu. Jejich zisky rostou.
"Můj osobní odhad je, že všichni developeři v Praze prodají osm tisíc bytů. To znamená, že růst bude více než desetiprocentní," odhaduje prodej bytů pouze pro oblast Prahy Evžen Korec, ředitel developerské firmy Ekospol. Nové byty se sice staví stále, ale v omezeném množství. Výstavbu údajně blokují zdlouhavá jednání o stavebních povoleních a také chybějící nový územní plán Prahy po roce 2020.
To vše má za následek jediné. Zájemců o koupi bytů přibývá, ale nabídka volných nemovitosti se neustále snižuje. A to platí jak pro nové tak i pro starší byty. Ceny nemovitostí rostou. "Čísla od kolegů z inzertních realitních serverů ukazují, že pokud je nemovitost kvalitní, získá až třicet odpovědí během jedné hodiny. A to i o víkendu. Na prohlídkách se pak zájemci předhánějí v navyšování cen. Znovu jsme se vrátili k velkému nedostatku nemovitostí," komentuje současnou situace na trhu s realitami Jiří Paták.
Češi nakupují nemovitosti, protože jsou nízké úrokové sazby. Ty se však mohou za pár let změnit. "Každý se dívá na výši měsíční splátky, ale už se tolik nedívá na to, že si bere fixaci na pět let. Za pět let ale může být úroková sazba úplně jiná. Někteří klienti mají hypotéku takzvaně na krev. To znamená, že jim splátka vychází přesně do jejich rozpočtu. Ve chvíli, kdy se splátka zvýší, mohou se dostat do problémů," upozorňuje na možná rizika současných sazeb Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.
Podle hypotečních odborníků jsou jeho obavy zbytečně velké. Klienti by navýšení úrokových sazeb o jednotky procentních bodů měli zvládnout bez velkých problémů. Způsobů řešení je hned několik. V první řadě si již nyní mohou zvolit fixaci na delší dobu. Kromě pěti let si lidé současné sazby mohou zafixovat i na sedm nebo dokonce deset let. Po uplynutí fixace si mohou zvolit jiného poskytovatele a hypotéku si k němu převést za nových a lepších podmínek.
Vláda připravuje nový zákon o spotřebitelském úvěru, který by měl ovlivnit i hypotéky. Sice již měl být uvedený v platnost, ve skutečnosti však právě probíhá teprve druhé čtení v Poslanecké sněmovně. Aktuální návrh usiluje o prosazení bezplatného předčasného splacení hypotéky a to až do výše 20 procent jednou za rok. Zvýšené náklady by se však mohly projevit zvýšením úrokových sazeb. Jaké však bude skutečné znění zákona, nikdo opravdu neví.
Podle některých odborníků je tento krok zbytečný stejně jako další regulace. "Možnost předčasně splatit část hypotéky je běžná už dnes. Je to způsob, jak se banky dokážou v rámci konkurenčního boje mezi sebou odlišit," uvedl Jiří Paták. Podle Vladimíra Zuzáka zásahy ze strany regulátora nejsou nutné. Vláda by se podle něho měla zaměřit spíše na zprostředkovatele hypotéky a realitních služeb, kde je prostoru pro zlepšování mnohem více.
Zprostředkovatelé hypoték budou muset mít k provozování této činnosti certifikaci a přísnější pravidla se prý chystají i pro realitní makléře v podobě nového zákona o realitním zprostředkování. Zodpovědnější by však měli být také i samotní kupující. "Důležité je také to, aby dále rostla finanční gramotnost, aby se lidé o věc sami zajímali a aby vyhledávali společnosti, které jsou na trhu dlouho a mají dobré reference. Vyhýbat by se naopak měli různým garážovým firmám a podomním zprostředkovatelům," dodal Vladimír Zuzák.
Podobné články
Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.
Celá aktualitaHypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.
Celá aktualitaHypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.
Celá aktualitaNa trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.
Celá aktualitaČeská národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.
Celá aktualitaProgram, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.
Celá aktualitaZásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.
Celá aktualitaČeská národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.
Celá aktualita