Úspory.cz >> Hypotéky >> Zpětná hypotéka může znamenat velké riziko pro seniory
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Zpětná hypotéka může znamenat velké riziko pro seniory

21.12.2015 Hypotéky Na hypotečním trhu se objevil nový produkt - zpětná hypotéka, též také reverzní či seniorská hypotéka. Zatím ji nabízí pouze jedna společnost. V brzké budoucnosti však lze očekávat, že se objeví v nabídkách dalších společností. Podle České národní banky se jedná o rizikový produkt vedoucí k zadlužení.

Jedním z prvních klientů společnosti Finemo, která zpětnou hypotéku poskytuje, se stal pětašedesátiletý senior z Brna. Se starobním důchodem ve výši 11 tisíc korun si nevystačil a pomoci se mu nedostávalo ani od jeho rodiny. Proto si senior půjčil 237 299 korun, přičemž zastavil svůj dům v hodnotě 1,7 milionu korun a za sjednání půjčky zaplatil nemalý poplatek 30 tisíc korun. Deník Euro uvádí, že celková výše dluhu bude za 17 let a 10 měsíců činit neuvěřitelných 1,445 milionů korun.

I takto může vypadat zpětná hypotéka v reálném životě. Stručně řečeno, zpětná hypotéka je v podstatě úvěr zajištěný nemovitostí a určený výhradně zákazníkům starším 60 let. Česká národní banka před seniorskou hypotékou důrazně varuje. Domnívá se, že tento produkt cílí na seniory, kteří mívají velké problémy získat běžnou půjčku u banky.

„Produkt považujeme za vysoce rizikový. Když si vezmete ten vysoký úrok, ve finále seniorům anebo případně dědicům nezbude nic jiného než nemovitost stejně prodat. A vůbec nedokážeme odhadnout, k čemu by došlo, pokud by uprostřed vyplácení renty nebo i po skončení její výplaty společnost zkrachovala,“ kritizuje novinku Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Revoluční novinka nebo neetická půjčka?

Podle společnosti Finemo se jedná o zajímavou alternativu, jak si v pozdějším věku zajistit lepší kvalitu života. Peníze jim přitom nabízí ve formě vyplacení jednorázové částky nebo pravidelné měsíční renty. „Všichni klienti chtějí jednorázovou výplatu, rentu zatím nechtěl nikdo,“ říká Marek Rokoský, spolumajitel společnosti Finemo. Povinnosti splatit půjčku nastává ve chvíli smrti dlužníka, nebo pokud zákazník nemovitost prodá.

V České republice se zpětná hypotéka již objevila a to v roce 2008. Nabízela ji úvěrová společnost Hild z Maďarska a v jejím pojetí si vysloužila nelichotivé označení “obchodník se smrtí”. Společnost Hild na sebe nechala nemovitost převést a svým zákazníkům přislíbila doživotní rentu. Čím dříve zákazník zemřel, tím více společnost vydělala. To však údajně není případ společnosti Finemo, která nenabízí doživotní rentu, a zákazník o svou nemovitost nepřijde.

V plánu je půjčit více než 1 miliardu korun

Mnohem ekonomičtějším způsobem by bylo dům prodat, pořídit si novou nemovitost odpovídající aktuálním potřebám a zbytek financí použít k udržení životního standardu. Lidé v pozdějším věku se však neradi stěhují a zvykají si na nové místo a to je jeden z důvodů, proč jsou seniorské hypotéky úspěšné v zahraničí. Podobný úspěch očekává Finemo i v České republice.

Finemo má v plánu během následujících pěti let rozpůjčovat více než 1 miliardu korun zhruba 10 tisícům zákazníků. V současné době eviduje dvě stě žádostí a to zpětnou nabídku nabízí teprve od září, tedy necelé čtyři měsíce. V zákulisí se hovoří o dalších společnostech, které zpětnou hypotéku plánují zařadit do své produktové nabídky. Jedná se například o společnosti Qwert a Kocourkovu spořitelnu.

„Pokud se objeví poptávka, budeme o nabízení zpětné hypotéky uvažovat, v tuto chvíli ale nemáme produkt v nabídce připravený. Parametry této hypotéky musejí být velmi dobře nastaveny, aby se předcházelo možným nedorozuměním mezi dědici a z toho plynoucím případným právním komplikacím,“ uvedla Veronika Exnerová z tiskového centra České spořitelny.

Chcete se o zpětné hypotéce dozvědět více? Navštivte nás na stránkách Úspory.cz, kde se o hypotékách a dalších úvěrových produktech dočtete vše.

Štítky: levné hypotéky | reversní hypotéka | seniorská hypotéka | srovnání hypoték | srovnání hypoték online | zpětná hypotéka |

Hodnocení článku:

Podobné články

S refinancováním půjčky začněte co nejdříve

12.12.2023

Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2023: Jen mírný pokles úroků a zrušení DSTI

17.10.2023

Hypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.

Celá aktualita

Hypotéka jako investice: získejte příjem z investiční nemovitosti

27.04.2021

Hypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

08.12.2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11.09.2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18.07.2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

08.06.2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita
Všechny aktuality