Odhady, podle kterých do druhého pilíře vstoupí v prvním pololetí 2013 více než půl miliónu lidí, se stále více ukazují jako chybné. Zatím nového spoření na důchod využilo přibližně 35 tisíc lidí. Do konce června by ovšem počet lidí spořících v druhém pilíři mohl stoupnout až na 100 tisíc.
Pouze do konce června mají možnost vstoupit do druhého pilíře občané, kterým bylo k 1. lednu 2013 více než 35 let. Počínaje studentskými letními prázdninami se pro ně tyto dveře zavřou. Většina penzijních fondů tak zůstává optimistických a očekávají, že lidé prostě čekají na poslední chvíli. Už teď je nicméně jisté, že avízovaných půl miliónu pojištěnců fondy nezajistí.
Přestože v prvních měsících letošního roku vypadala penzijní reforma jako celkem solidní fiasko, zájem o vstup do druhého pilíře pomalu ale jistě stoupá. Domácnosti tak pravděpodobně reagují na reklamní a informační kampaň penzijních fondů. Dokazují to i nejnovější údaje společnosti SwissLife, která se dlouhodobě zabývá výzkumem atraktivity nového důchodového spoření. Podle výzkumu celých 4,3 % dotazovaných odpovědělo, že má zájem o vstup do druhého pilíře. V únoru toto číslo přitom bylo o 0,4 % nižší. Problémem zůstávají stále nerozhodnutí občané.
„Zájem o druhý pilíř sice v březnu narostl o nevýrazných 0,4 %, ale dalších 5 % dosud nerozhodnutých respondentů se rozhodlo, že do druhého pilíře nevstoupí. To jen potvrzuje, že o novinku je pramalý zájem. Pro novou vládu, která vzejde z voleb příští rok, bude takto malý zájem dalším argumentem současnou reformu penzijního systému zrušit a postavit ji jiným způsobem. O tom, že systém reformu potřebuje, jsem ovšem přesvědčený,“ uvádí v tiskové zprávě Tomáš Rampula, hlavní analytik společnosti SWISS LIFE SELECT.
Jasněji snad bude po volbách
Od vstupu do druhého pilíře nejvíce odrazuje skutečnost, že vláda v tomto bodě není jednotná. Časté sliby současné opozice, že bude v penzijní reformě pokračovat, zřejmě nutí občany, kteří ještě nemají vyřízené penzijní připojištění, čekat, jak se situace vyvine.
Náš tip: „Vše o penzijní reformě zjistíte na našem porovnání penzijních připojištění.“
Podobné články
Počet důchodců se zvyšuje a díky rostoucímu průměrnému věku dožití se prodlužuje i doba strávená v důchodu. Současní čeští důchodci pobírají zhruba 50 % průměrné mzdy a v penzi stráví okolo 25 let. Generace, která nastoupí do důchodu za 20 až 30 let, na tom pravděpodobně bude jinak. Proto by měli dnešní třicátníci a čtyřicátníci na důchod už dávno spořit.
Celá aktualita