Zdaleka nejsme jediný stát, který se v posledních desetiletí zabývá otázkou reformy penzí. Ve stejné situaci se nachází také všechny naše sousední státy. Někteří z nich zavedli reformy dříve a radikálněji, než tomu bylo u nás. Většina z nich ale dnes z reformních požadavků ustupuje.
Stejně jako u nás byl také u našich sousedů zaveden druhý pilíř. Rozdíl byl ve výši příspěvku, který byl v okolních zemích výrazně vyšší a tvořil až polovinu peněz. S příchodem krize ale vlády chtějí část naspořených peněz získat zpátky.
Druhý pilíř spočívá v odvodu 3 procent bodů ze státního pilíře na svůj účet společně s 2 procenty ze svého příjmu. Původní očekávání však bylo sedminásobně vyšší. Možnost vstupu do druhého pilíře navíc k 30. červnu skončila lhůta pro všechny, kterým je více než 35 let.
Okolní státy mívají zpravidla kombinovaný systém stejně jako je u nás. Druhý pilíř může být nepovinný (Velká Británie, USA, Dánsko, Nizozemí), ale i povinný (Maďarsko, Polsko, Bulharsko, Švédsko).
Náš tip: “Spořit na důchod můžete i jinak. Více informací získáte na http://www.uspory.cz/sporeni.”
Za nejlepší důchodový systém je považován systém ve Švédsku. Lidé ve věku 61 až 70 let mohou do důchodu odejít kdykoliv, penze je odstupňována dle pojistné matematiky. Standardní penzi ve výši 55 procent příjmu obdrží důchodce při odchodu ve věku 65 let. Odejde-li do penze v 61 letech, má nárok na 72 % standardní penze, pokud až v 70 letech, pak získá nárok dokonce na 157 procent. První pilíř je každoročně upravován, aby se předešlo nepříjemné povinnosti oddalovat odchod do důchodu. Velmi podobný systém mají také v Litvě, kde je první pilíř průběžný a druhý fondový. Ten funguje na stejném principu jako u nás. Účast je tedy dobrovolná, ale není možné ji již zrušit.
Podobné články
Počet důchodců se zvyšuje a díky rostoucímu průměrnému věku dožití se prodlužuje i doba strávená v důchodu. Současní čeští důchodci pobírají zhruba 50 % průměrné mzdy a v penzi stráví okolo 25 let. Generace, která nastoupí do důchodu za 20 až 30 let, na tom pravděpodobně bude jinak. Proto by měli dnešní třicátníci a čtyřicátníci na důchod už dávno spořit.
Celá aktualita