Až 16 procent Čechů postihne o Vánocích požár
05.01.2015
Pojištění majetku
Vánoce jsou spojené s ozdobenými stromky a také s hořícími svíčkami, které mají navodit tu správnou vánoční atmosféru. Právě hořící svíčky jsou však nejčastější příčinou domácích požárů. Lidé je totiž velmi často nechají zapálené i v době, kdy jsou mimo domov.
Až 69 procent Čechů o Vánocích zapálí svíci
O Vánocích dělají lidé věci, které by je jinak nenapadli. Patří sem také pálení velkého množství svíček a vánočních věnců, které velmi často nechávají hořet i bez dozoru. To se jim však nemusí vyplatit. Česká pojišťovna uvedla, že 16 procent jejích klientů řeší o vánocích pojistnou událost v podobě domácího požáru. Ve většině případech je příčinou právě hořící svíčka, kterou svrhne například malé dítě, kočka či pes.
Česká pojišťovna eviduje první pojistné události již o první adventní neděli. Lidé zapalují první svíce na adventních věncích. Adventní věnec si zapálí 69 procent Čechů a svíčku si na Vánoce zapálí 14 procent Čechů. "Rozšíření ohně v domácnosti nám během prosince každoročně hlásí kolem 150 lidí. Jde spíše o škody v řádech tisíců či desítek tisíců korun, výjimkou nejsou však ani rozsáhlejší požáry, které zničí celé byty a domy," uvedla Renata Kosová, ředitelka útvaru likvidace pojistných událostí z majetkového pojištění v České pojišťovně.
Případ požáru postihl například domácnost v Českých Budějovicích 23. prosince 2014. Nikdo při nehodě naštěstí nezemřel, ale škoda na majetku byla vyčíslená na 200 tisíc korun. Pokud měli majitelé sjednané pojištění domácnosti a majetku, mohou být bez obav.
Nejčastěji zapalují svíce ženy
Česká pojišťovna také uvedla, že zapálené svíčky o Vánocích mají rády zejména ženy (93 procent). Bez dozoru nechává svíčky hořet dokonce 18 procent lidí. Tato čísla vyplynula z průzkumu provedeného právě Českou pojišťovnou. Dalším fenoménem jsou také sociálně sítě, kde si lidé vyměňují nápady na originální vánoční výzdobu a podobně.
"Již během letošního adventu jsme se setkali s případy, kdy lidé při hlášení pojistné události zmiňují, že jim shořela výzdoba, kterou si vyráběli podle návodu na internetu," řekla Renata Kosová. Lidé však nedomýšlí důsledky a pod čajovou svíčku použijí jako podstavec papírový ubrousek, který chytne velmi snadno.
Nejčastější příklady pojistných událostí o vánočních svátcích:
- požáry adventních věnců a předmětů v jejich okolí, včetně například prohořelého piana
- shoření vánočních stromků od klasických svíček
- škody způsobené zábavní pyrotechnikou, jako rozbité okenní tabule, požáry na balkonech, úrazy
- usnutí se zapálenou cigaretou v posteli
- zranění způsobená manipulací s elektronikou, jako elektronické svíčky
- požáry způsobené činností v kuchyni, například pečení cukroví
- přetečené vany s živým kaprem a průsak vody do sousedních bytů
Zdroj: průzkum České pojišťovny
V případě, že pojišťovna zjistí jako příčinu požáru hořící svíčku, která byla ponechána bez dozoru, má právo zkrátit výši pojistného plnění.
Štítky:
Advent
|
pojištění
|
pojištění majetku
|
požár
|
Vánoce
|
Podobné články
22.08.2018
Být pojištěný nestačí. Důležité je také správné nastavení pojistné smlouvy. Stačí při sjednávání smlouvy udělat jednu z nejčastějších chyb a při pojistné události přijdete o spoustu peněz. Prozradíme vám, jakých chyb se dopouštíme nejčastěji, a na co si při pojištění majetku dát pozor.
Celá aktualita
09.01.2018
Prožili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?
Celá aktualita
29.09.2017
Český národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?
Celá aktualita
26.01.2017
Máte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?
Celá aktualita
14.12.2016
Vánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.
Celá aktualita
25.07.2016
Že je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.
Celá aktualita
04.06.2016
Předposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.
Celá aktualita
01.02.2016
Říká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.
Celá aktualita
Všechny aktuality