Policejní statistiky uvádí, že počet vykradených bytů a domů tvoří dokonce jednu čtvrtinu všech ohlášených krádeží ročně. I přes četná varování nejsou lidé na riziko vykradení připravení. Více než polovina domácností nemá uzavřené ani odpovídající pojištění domácnosti. A aby toho nebylo málo, lidé se rádi “chlubí” tím, že nejsou doma.
Nadšené statusy a fotografie na sociálních sítích o právě probíhající dovolené u moře, zabedněná okna či přetékající schránka jsou pro zloděje jasnými signály, že nejméně na pár dní mají dostatek času a klidu se do dané domácnosti lépe podívat. Tyto návštěvy bez pozvání však nejsou příliš oblíbené.
Není nutné nikomu o dovolené neříkat. Pouze tak nečiňte veřejně a neinformujte o tom úplně celý národ. Profil na Facebooku si jednoduše upravte tak, aby Váš profil viděli pouze dobří známí a nejbližší přátelé či rodina.
„Zejména děti se tam svěřují se spoustou informací, tedy i s tím, kdy a kam jedou na dovolenou. To je pak dobrý zdroj pro pachatele, kteří se na tuto trestnou činnost zaměřují,“ varuje policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
Stejně tak si dávejte pozor na poštovní schránku plné nevyzvednuté pošty či důkladně zabedněná okna. Je-li to možné, domluvte se s důvěryhodnou sousedkou, aby vám schránku vyzvedla a občas otevřela okna. Nejenže budete mít i po návratu příjemně vyvětraný byt, ale zloději nebudou mít důvod Vás “navštívit”.
Zloději mají přehled a není pro ně problém rozeznat bezpečnostní třídu vchodových dveří. Čím vyšší je, tím spíše se bytu obloukem vyhnou. “Dveře a cylindrická vložka je vlastně to první, co zloděj vidí, rozhodně tedy doporučuji vybrat to nejlepší, co je k dispozici,“ radí Jan Hrnčíř ze společnosti ASSA ABLOY, výrobce cylindrických vložek pod značkou FAB.
Odborníci doporučují cylindrickou vložku od 3. bezpečnostní třídy výše. To platí také pro dveře a kování. Jak se říká “celá soustava je tak bezpečná, jak bezpečný je její nejslabší článek”. Dobré zabezpečení platí i pro další dveře, kterým je možné do domu vstoupit (např. sklep, balkonové dveře, okna, garáž, apod.). Vždy také pečlivě zkontrolujte, zda jste zamkli všechny dveře a okna.
Ani sebelepší opatření či zabezpečení nemusí Vaši domácnosti ochránit na 100 procent. Pokud se k Vám zloději budou chtít dostat, podaří se jim to. Jedinou ochranou pro tyto případy tak zůstává odpovídající pojištění.
Právě pro tyto případy je určené pojištění majetku a domácnosti, které chrání Váš majetek před živelnými událostmi a také krádeží či vloupáním. V případě vloupání tak díky pojištění získáte uhranou způsobenou škodu i ukradený majetek.
Pojišťovny navíc vychází zákazníků vstříc a zejména v období letních měsíců jim nabízí výhodnější ceny. „Právě teď nabízíme slevu 20 procent na pojištění domácnosti v případě, že smlouvu uzavřou minimálně tři sousedé z jednoho bytového domu," říká například Michal Znamenáček z Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).
Pojišťovny obvykle nabízí více variant pojištění, a tak si můžete vybrat takovou, která bude vyhovovat právě Vaší domácnosti. Zvolit si můžete pojistné částky i výši spoluúčasti. Při nenaplnění pojistné události některé pojišťovny udělují jakési bonusy za bezeškodní průběh podobně jako u povinného ručení. Za pojištění tak v následujících letech zaplatíte méně.
“Pokud z pojistky nic nečerpáte, už v příštím roce ušetříte. Pojišťovna Vám totiž sníží výši pojistného. Klient, který má bezeškodní průběh v průběhu roku, má při obnově pojištění v následujícím roce nárok na pětiprocentní bonus," potvrzuje Michal Znamenáček. Bonusy narůstají po dobu dalších let a ve výsledku mohou činit až čtvrtinu z ceny pojistného.
Podobné články