V listopadu loňského roku zveřejnila Česká národní banka aktuální výši celkového dluhu českých domácností, který momentálně činí 1,231 bilionu korun. Meziroční nárůst dluhu činí 23 miliardy korun, což ukazuje, že zájem o půjčky mezi českým domácnostmi stále narůstá. Banky i nebankovní úvěrové společnosti jsou si tohoto zájmu vědomy a nabídku půjček neustále rozšiřují.
Nejvíce oblíbené jsou bankovní půjčky. Důvodem jsou zejména přijatelné úrokové sazby. Banky však kladou důraz na bonitu žadatele a také na jeho úvěrovou historii. Pokud žadatel tyto podmínky nesplňuje, má velmi mizivou šanci půjčku získat. Získat bankovní půjčku je tedy složitější. Klient musí doložit osobní doklady (občanský průkaz + řidičský průkaz, pas či rodný list) a také potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele. Dále si banky ověří úvěrovou historii prostřednictvím úvěrových registrů.
Úvěrové registry máme v České republice tři. Jsou jimi Bankovní registr klientů (BRKI), Nebankovní registr klientů (NRKI) a SOLUS. Tyto tři registry shromažďují informace od bank, nebankovních společností, dodavatelů energií či mobilních operátorů o jejich klientech. Informace mohou být pozitivní i negativní.
Dalším plusem, který hovoří ve prospěch bank, je vysoká důvěryhodnost. Banky jsou totiž pod přímou kontrolou České národní banky. Ke své činnosti musí mít příslušnou licenci. Pokud by banka porušila podmínky a pravidla, byla by jí odebrána licence a zakázána činnost. Díky tomu jsou bankovní půjčky nejbezpečnějšími.
Bankovní půjčky nejsou zdaleka dostupné všem, čehož se chytly nebankovní společnosti. Nebankovní půjčky se vyznačují benevolentnějším přístupem vůči žadatelům, kteří nemusí splňovat zdaleka přísné podmínky jako u bankovních půjček. Získat půjčku tak mohou i lidé, kteří by u banky neměli nejmenší šanci.
Nebankovní společnosti tedy poskytují půjčky i více rizikovým osobám, u kterých hrozí vyšší riziko nesplácení půjček. Aby si toto riziko vynahradily, poskytují půjčky s vyšší úrokovou sazbou a RPSN. To znamená, že za nebankovní půjčku lidé zaplatí více. Pro nebankovní půjčky však hovoří rychlost vyřízení. Vyřízení nebankovní půjčky je často možné online a bez složitého papírování.
Nebankovní půjčky jsou ideální zejména pro ty žadatele, kteří potřebují rychle půjčit peníze, a přitom jsou dostatečně bonitní. Půjčit si však mohou i lidé, kteří nedisponují vysokými příjmy. U nich je však velmi důležité zvolit odpovídající výši půjčky tak, aby ji byli schopni řádně splácet.
Mezi nebankovními půjčkami existují velké rozdíly. Ne všechny nebankovní půjčky jsou férové a mnohé společnosti se snaží vydělat tím, že udávají nejasné podmínky, a poté si účtují vysoké sankční poplatky za pozdní splátky. Lidé by si proto měli vždy prostudovat smluvní podmínky, aby se tak vyhnuli možným nedorozuměním, které mohou končit nevratnými finančními problémy.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita