„Úřad jak v kontrolním, tak ve správním řízení dospěl k závěru, že provoz a zpracování osobních údajů v dlužnických registrech v České republice nejsou upraveny žádným zákonem. Proto mohou obsahovat osobní údaje klientů (dlužníků) pouze s jejich souhlasem podle zákona," uvedla k rozhodnutí Hana Štěpánková, mluvčí úřadu.
Důvodem rozhodnutí byly stížnosti na sdružení Solus, kterému byla udělena pokuta 20 000 korun. Šlo o stížnosti, kdy sdružení Solus odmítlo žádost o výmaz jména z registru. „Sdružení je povinno osobní údaje z dlužnického registru odstranit, neboť pro jejich zpracování nemá zákonný podklad," řekla Štěpánková.
S tímto rozhodnutím však nesouhlasí právě sdružení Solus a jejich mluvčí Miroslav Beneš k tomu uvádí: "Rozhodnutí nerespektuje evropské právní normy ani doporučení Světové banky či OECD. Sdružení Solus jej považuje za věcně nesprávné a nezákonné, a v nejbližších dnech proto podá proti tomuto rozhodnutí správní žalobu, stejně jako již podalo správní žalobu proti závěrům z kontroly, která pokutě předcházela."
Cílem registru dlužníku vedeného sdružením Solus je možnost efektivněji řídit riziko u poskytovaných služeb. V registru jsou proto sdíleny informace o lidech, kteří dluží nejen bankám a nebankovním společnostem, poskytující úvěry, ale také operátorům, distributorům energií a dalším společnostem.
Rozhodnutí se týká pouze sdružení Solus, jehož činnost byla ověřována. Ostatní bankovní i nebankovní registry se rozhodnutí zatím nemusí obávat.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita