Před půjčením peněz pečlivě zvažte, zda tyto peníze opravdu potřebujete a svou aktuální finanční tíseň nemůžete vyřešit jinak – třeba prací přes čas nebo finančním uskromněním. Půjčky jsou totiž vždy poměrně „drahé“ peníze a za jejich snadné získání vždy zaplatíte velkou částku navíc. Obecně se vyplatí půjčit si na věci dlouhodobé spotřeby, pracovní nástroje či rekonstrukce bytu. Naopak na věci krátkodobé spotřeby a takzvané statusové symboly (drahé mobilní telefony, dovolená, domácí elekronika atd.) si půjčuje jen opravdový blázen.
Každá půjčka něco stojí. O nákladech na půjčené peníze nejlépe vypovídají dvě hodnoty – úroková sazba a roční procentní sazba nákladů (RPSN). Úroková sazba určuje, kolik procentuálně zaplatíte navíc při splátkách úvěru. Přesnější je však RPSN. Ta v sobě zahrnuje nejen úrokovou sazbu, ale i všechny další poplatky za úvěr a vypovídá o tom, kolik vás ročně bude úvěr stát. Všimněte si, že banky a úvěrové společnosti často mohutně propagují nízké úrokové sazby svých půjček, ale RPSN uvádějí drobným písmem na okraji svých propagačních materiálů. Tato hodnota je totiž většinou daleko vyšší, než úroková sazba. Závěr? Vždy se při sjednávání půjčky ptejte na RPSN.
Zatímco úroková sazba a RPSN vypovídají o nákladech na půjčené peníze, výše splátek a délka splácení se dotýká vaší aktuální a budoucí finanční situace. Z logiky věci vyplívá, že vyšší splátka = kratší doba splácení a obráceně. Vzhledem k široké nabídce úvěrových produktů na trhu si většinou můžete vybrat takový poměr výše splátek a délky splácení, který vám bude vyhovovat.
Mnoho lidí dává přednost menším splátkám a delší době splácení. To se ale může prodražit – vzpomínáte, co jsme si v předchozím odstavci řekli o sazbě RPSN? Výši splátek volte takovou, aby pokud možno příliš nezatížila váš měsíční finanční rozpočet, a půjčku jste přitom, co nejrychleji splatili.
Při sjednání úvěru obdržíte smlouvu, kterou musíte podepsat. Její text bývá často velmi dlouhý a ne vždy pro neškoleného člověka úplně srozumitelný. Na všechny podrobnosti se proto poskytovatele úvěru zeptejte a klidně s ním projděte celou smlouvu bod po bodu. Pozor také, zda ve smlouvě neposkytujete takzvanou rozhodčí doložku, o níž vás musí věřitel informovat. Rozhodčí doložka specifikuje, že případné spory nebude řešit soud, ale takzvaný nezávislý rozhodce. Ten ale může dlužníka značně znevýhodnit. Nejde totiž o nezávislý soud, ale o soukromou firmu, jejíž rozhodnutí nemusí být ničím podložené.
Podle současných zákonů můžete od smlouvy o úvěru odstoupit do 14 dnů od jejího podpisu. Pokud si tedy půjčení peněz v této lhůtě rozmyslíte, máte po ruce nástroj, který vám odstoupení od úvěrové smlouvy zajišťuje. Při tomto kroku nemusíte udávat důvod, pouze poskytovateli úvěru písemně sdělíte, že od smlouvy odstupujete. Musíte však věřiteli uhradit všechny finanční nároky a závazky, které během této doby vznikly. Možnost odstoupení od smlouvy je ideálním nástrojem pro to případ, že chcete impulsivně sjednanou půjčku zrušit nebo máte pocit, že jste si půjčku sjednali pod nátlakem.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita