Mladí lidé, kteří nepamatují dobu před rokem 1989, si těžko umí představit omezenou nabídku produktů na finančním trhu v porovnání se současností. Tehdy měli občané pouze malý výběr, který se omezoval na vkladní knížky, sporožirové účty a novomanželské půjčky.
Co se týče bank, drobné klientele se věnovaly pouze dvě banky - Česká státní spořitelna a Živnostenská banka, která dnes již neexistuje. Česká státní spořitelna své služby nabízela všem občanům. Živnostenská banka se však zaměřovala na směnárenské operace a vedení účtů občanům, kteří pracovali v zahraničí. Šlo o jedinou banku, která směla vést devizové a tuzexové účty. Na konci 80. let spravovala více než 120 tisíc účtů.
Nákup v Tuzexu byl tehdy jedinou možností, jak nakoupit lepší zboží ze zahraničí. Tuzexová konta zanikla až v roce 1992 po příjetí novely devizového zákona. Tehdy byly také zrušené oblíbené tuzexové poukázky neboli tzv. bony.
Tuzex byla v dobách československého socialismu a dočasně ještě po Sametové revoluci síť obchodů, ve kterých se za valuty zahraničních měn nebo tuzexové poukázky (tzv. bony) mohlo koupit zahraniční, zejména západní zboží, které nebylo v normální síti prodejen k dispozici. Valuty československé koruny nebyly přijímány. Název Tuzex bylo zkratkové slovo utvořené ze slov tuzemský export. Obchody sloužily k odčerpání valut zahraničních měn od obyvatelstva. (Zdroj: Wikipedie)
Tyto tři produkty se staly jakýmsi symbolem osmdesátých let v oblasti finančnictví a jednalo o nejvýznamnější produkty České státní spořitelny. Veškeré služby (vklady, vedení účtu, vkladní knížky, platební příkazy a další) poskytovala svým klientům zadarmo.
Vkladní knížky byly velmi oblíbené a to zejména ty bez výpovědní lhůty a s úrokovou sazbou 2 procenta ročně a s roční výpovědní lhůtou a úrokovou sazbou ve výši 4 procenta ročně. Tyto knížky tvořily 87 procent celkového objemu vkladů. V roce 1989 činil počet vkladních knížek neuvěřitelných 14,812 milionu kusů.
Vkladní knížku bylo možné založit na tzv. doručitele či na jméno. Aby byla zajištěná ochrana, bylo při žádosti o výplatu nutné sdělit například heslo nebo přivést určitou osobu. V mnoha případech byla výplata podmíněna vznikem události, například když dítě dosáhlo plnoletosti a podobně. Peníze z vkladní knížky bylo možné vydat pouze na pobočce, která ji vydala.
Sporožirové účty přišly na trh v roce 1972 a umožňovaly hotovostní i bezhotovostní operace. V roce 1988 jich bylo 1,5 milionu a uloženo na nich bylo více než 7,5 miliardy korun. Ke sporožirovým účtům byly vydávány šeky, kterými bylo možné platit ve vybraných obchodech a vybírat hotovost v pobočkách České spořitelny (pozn. kreditní karty k nám přišly až v roce 1988 a první bankomat v roce 1989).
Půjčky samozřejmě existovaly před komunistickým režimem, během něho i nyní. V této době však byly nejoblíbenější novomanželské půjčky, které byly zavedené v roce 1948 jako pomoc mladým lidem po válce. Jejich maximální výše činila 30 tisíc korun a po roce 1987 dokonce 50 tisíc korun a úroková sazba činila 2,5 procenta v případě zařízení bytu a 1 procenta v případě koupě bytu. K půjčce byl nutný ručitel a doba splatnosti byla 10 let.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita