Úspory jsou úžasná věc. Ještě úžasnější je, když se tak trochu samovolně rozmnožují. Toho ale nedosáhnete, pokud peníze strčíte do polštáře, nebo je necháte ležet ladem na osobním účtu. Zde je totiž vážně ohrožuje inflace neboli hezky česky znehodnocení měny tak, že se sníží její hodnota.
K inflaci dochází při celkovém růstu cen zboží a služeb obecně, nikoliv jenom u některých položek. To znamená, že za stejnou sumu nakoupíte méně zboží nebo služeb než předchozí týden, měsíc či rok. U jen tak ležících volných peněz na účtu to znamená pokles hodnoty. To je ale škoda. Mnohem lepší je využít možností, které naopak hodnotu vašich úspor zvýší.
Aktuálně se hodnota inflace pohybuje okolo 2,8 procentních bodů (údaj z června 2021). To sice není výrazně více než před koronavirovou epidemií, není to ale ani málo. Ekonomové a finanční analytici predikují, že hodnoty budou vyšší a vyšší.
Ceny totiž rostou a v některých oblastech neuvěřitelným tempem. Příčinou je oproti nabídce daleko vyšší poptávka. Tato nerovnováha samozřejmě způsobí postupný nárůst cen také v dalších oblastech.
Vedle této standardní inflace je třeba zdůraznit takzvanou osobní míru inflace. Ta se počítá tak, že se porovnají ceny běžného nákupu jedné domácnosti v různých letech. Porovnávaný “nákupní košík” obsahuje zboží, které domácnost nakupuje pravidelně a často.
Výsledná osobní inflace bude pravděpodobně mnohem vyšší než výše uvedený statistický průměr. V případě peněz uložených na účtu to znamená jednoduše to, že jejich hodnota je o tuto hodnotu nižší. Pokud byste tento rozdíl chtěli vyrovnat, musíte jednoduše vydělat více peněz nebo učinit kroky, které uložené prostředky zhodnotí.
Obecná finanční gramotnost se naštěstí zlepšuje a většina lidí alespoň tuší, co to ta inflace vlastně je. Zájem o zhodnocení volných prostředků a úspor mezi lidmi roste. Jedná se například o investování, které může být velmi bezpečné i silně rizikové. Ty více rizikové však mohou vynést mnohem větší zisky.
Začínající investor by si měl ujasnit, jak velké investiční riziko je ochoten podstoupit. Může mu jít pouze o ochranu úspor, tedy zabránění znehodnocení, nebo zda chce investovat a současně vydělávat.
Investiční poradci začátečníkům doporučí spíše konzervativnější a bezpečnější způsoby investování, jakou jsou dluhopisy či podílové fondy. S rostoucím zkušenostmi a znalostmi lze investiční portfolio postupně rozšiřovat i o rizikovější a daleko výnosnější investice.
Zajímavé možnosti nabízí třeba investice do drahých kovů. Tento způsob je ideální pro ty, kteří mají rádi “kováčky”, v tomto případě drahé cihličky, hezky doma. Investování do stříbra či zlatá se vyplácí zejména při vysoké inflaci.
Pozor by si naopak měli lidé dát při koupi nemovitostí za účelem investice. Vysoké ceny zní lákavě, ale při vysoké inflaci je to jedno a to kvůli vysokým úrokovým sazbám, jejichž cílem je růst inflace brzdit. Vyšší inflaci rovněž nepokryje minimální úrok běžný na spořicích nebo termínových účtech a stačit nebude pravděpodobně ani výnos ze státních dluhopisů.
Investovat neznamená riskovat úspory. Moderní způsoby investování jsou velmi variabilní a každý si tak může zvolit tu nejlepší možnou variantu, jak ochránit své volné peněžní prostředky a navíc něco vydělat. Zvláště nechá-li si poradit od odborníků, kteří se ve světě financí pohybují jako ryby ve vodě.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita