Předvánoční období znamená pro úvěrové společnosti vyšší zisky. Důvodem jsou právě vánoční půjčky, které narostou až o desítky procent. To platí zejména pro nebankovní společnosti, které poskytují spíše nižší půjčky. Počet “vánočních půjček” v jejich případě může tvořit až 75 procent z celkového ročního objemu poskytnutých půjček.
„Dá se říct, že zájem pomalu začíná v říjnu, začátkem listopadu sílí a v prosinci je pak v souvislosti s Vánoci nejsilnější. Lidé si berou úvěry, ale hlavně se navyšuje elektronika, kterou si kupují na splátky," sdělila Barbora Minksová, mluvčí úvěrové společnosti Cetelem.
Vyšší půjčky zaznamenávají také banky. „Před Vánoci je o ně vždy větší zájem. Před koncem roku registrujeme zvýšení zájmu o úvěry oproti letnímu období zhruba o deset až patnáct procent. Očekáváme, že k podobnému nárůstu dojde i letos. Obecně můžeme říct, že největší zájem o spotřebitelské úvěry bývá v listopadu, konkrétně v jeho druhé polovině. Průměrná poskytnutá výše půjčky v tomto období je na jižní Moravě kolem sto dvaceti tisíc korun," uvedla Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.
Češi mají rádi Vánoce a rádi nadělují dárky. Bohužel se kvůli nim velmi často zadluží a to nejen na pár měsíců, ale i na několik let. „V předvánočním období jsou lidé logicky pod větším tlakem na nutnost získávání financí. Zároveň se snižuje jejich schopnost vyhodnotit rizikovost půjčky a neuváženě podepisují nevýhodné smlouvy. Na vánoční dárky si půjčují lidé napříč věkovým spektrem, jedná se většinou o lidi finančně méně gramotné. Půjčky na vánoční nákupy jsou jedním z příkladů zahájení řetězce tvorby dluhů, který končí v oddlužení. Půjčené peníze pak splácejí řadu let,“ varuje před vánočními půjčkami Jan Malý ze společnosti VPI CZ, která se specializuje na insolvence.
Nejvíce jsou zrádné drobné půjčky do výše 4 999 korun, které nespadají pod zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé velmi často neznají svá práva a ani se o ně nezajímají. Půjčku si tak často vezmou od pochybné společnosti a to je jen malý krůček od velkých finančních problémů. U těchto půjček nemají spotřebitelé nárok na odstoupení od smlouvy do 14 dnů od podpisu smlouvy a také nemohou půjčku splatit předčasně. Poskytovatelé navíc nemusí zkoumat bonitu klienta, a proto půjčku snadno získají i již zadlužení lidé.
„Úvěry s jistinou do 5 000 korun podléhají pouze obecné právní úpravě obsažené v novém občanském zákoníku. Podstatné je, že spotřebitel v takovém případě nemá nárok například na předsmluvní informace a vysvětlení podstatných náležitostí smlouvy, včetně např. informací o RPSN, a celkově je jeho právní postavení mnohem slabší než podle zákona o spotřebitelském úvěru,“ zdůraznil Filip Hanzlík, hlavní právník České bankovní asociace.
Finanční odborníci a lidé z nejrůznějších finančních poraden na nedostatky v zákoně upozorňují dokola. Ministerstvo financí tvrdí, že na změně pracuje a chystá novelu, která zruší spodní hranici pro spotřebitelské úvěry. „Jsme přesvědčeni, že zrušení spodního limitu by trh nebankovních úvěrů vyčistilo od nesolidních poskytovatelů a významně by zvýšilo bezpečí a komfort zákazníků,“ říká Kateřina Černovská, předsedkyně představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ).
Podobné články