Poskytovatele a zprostředkovatele nebankovních půjček čekají v brzké době velké změny. Ministerstvo financí totiž připravuje novelu zákona o spotřebitelských úvěrech, jejíž cílem je zpřísnění podmínek a pročištění trhu, který je údajně nepřehledný a plný drahých půjček.
V současné době je dozorem trhu s nebankovními půjčkami pověřená Česká obchodní inspekce (ČOI). Vzhledem k počtu nebankovních společností je však kontrola nedostatečná. Cílem vlády je proto kontrolu trhu svěřit pouze jedné organizaci a to České národní bance, která údajně disponuje více účelnými prostředky kontroly.
“Dohled nyní vykonává Česká obchodní inspekce a nemyslím si, že problém spočívá v tom, že by ho dělala špatně. Zásadní problém je, že zákon dnes umožňuje, aby úvěry nabízel takřka kdokoli. Neexistují žádné registry poskytovatelů, a podmínky pro kontrolu jsou tak velmi obtížné,” upozorňuje na současný problém Helena Kolmanová, vedoucí odboru ochrany spotřebitele v ČNB.
Česká národní banka kontrolu přijme pouze v případě, že dojde k výraznému pročištění trhu. K tomu by mělo dojít díky zpřísnění podmínek, které navrhuje vláda ve spolupráci s Českou národní bankou. Novými podmínkami by mělo být zákonné pojištění odpovědnosti za způsobené škody a minimální kapitál ve výši 2 milionů korun. Na Slovensku tato podmínka již zavedená je, ale výše kapitálu je dokonce 7krát vyšší.
“Naším cílem není převzít dohled nad celou skupinou nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Celá ta „masa“ nebankovních poskytovatelů není tak systémově významným trhem, aby zapadala do konceptu centrální banky. Na druhé straně rozumíme situaci, která na trhu je, a rozumíme i snaze ministerstva financí sjednotit dohled pod jeden orgán. Pokud však má být vykonáván efektivně, bude opravdu potřeba tento trh pročistit,” uvedla také Helena Kolmanová.
Přísnější podmínky způsobí úbytek poskytovatelů půjček o tisíce. Česká národní banka tvrdí, že nechce trh s půjčkami omezit na pár desítek firem, ale současných 50 tisíc je opravdu příliš.
“Naším cílem je, aby v budoucnu registrované subjekty – kterým nebude stačit živnostenský list jako nyní – opravdu tyto služby poskytovaly a abychom skutečně dohlíželi na poskytovatele úvěrů, u kterých dnes ani nevíme, kolik jich ve skutečnosti z těch 50 tisíc subjektů na trhu je. Určitě se ale jedná o menšinu a většina připadá na zprostředkovatele. Požadujeme, aby za činnost zprostředkovatelů nesli odpovědnost přímo poskytovatelé půjček, tedy banky či úvěrové společnosti,” říká Helena Kolmanová.
Dle novely zákona by poskytovat či zprostředkovávat půjčky směly pouze ty společnosti, které budou mít sjednané zákonné pojištění, minimální kapitál 2 miliony korun a pravidelně budou předkládat byznys plán. To vše by mělo trh s nebankovními půjčkami pročistit a usnadnit dohled České národní bance nad výkonem jejich činnosti.
Určitá část poskytovatelů by se však stáhla do tzv. šedé zóny a půjčky by poskytovala bez licence. K postihu těchto “šedých” podnikatelů by měla přispět evidence všech registrovaných poskytovatelů a zprostředkovatelů půjček v rámci jednoho registru.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita