Zní to neuvěřitelně, ale již sedmileté děti mohou mít vysoké dluhy. Na vině jsou nezaplacené poplatky za odpad a také pokuty za jízdu v MHD na černo. Na vzniklých dluzích se velmi často bohužel podílí rodiče, kteří tyto poplatky neplatí. Velké procento dětských dlužníku tvoří zejména děti z dětských domovů. „Mají trvalé bydliště v místě, kde bydlí jejich matka – někde, kde se třeba v životě nezdržovaly. Jsou to většinou dluhy za komunální odpad, které si nezavinily, nemají s nimi co do činění a často o nich vůbec nevědí. Dozvědí se o nich, až když jsou zletilí, v momentě, kdy obec předá dlužnou částku exekutorovi. Částka pak ještě naroste a pak se dítě dozví, že vstupuje do života s dluhem několik desítek tisíc,“ upozorňuje na problém s dětskými dlužníky Michaela Chovancová, ředitelka neziskové organizace Dejme dětem šanci.
Děti bez dluhů je projekt, který iniciovala advokátka Alena Vlachová, a jeho hlavním cílem je poskytnout dětským dlužníkům adekvátní právní podporu. Alena Vlachová rovněž upozorňuje na nedostatky v české legislativě, která děti v tomto případě nijak nechrání. Proto usiluje o změnu legislativy. Obce by podle jejího názoru neměly mít právo vymáhat poplatky za odpad. Toto právo mají obce od roku 2002 a během následujících let nebyla vyvinutá žádná aktivita, která by toto diskutabilní místo v zákoně upravila.
„Dnes mi byly doručeny dva rozsudky Krajského soudu v Brně, který přisvědčil naší argumentaci, že obce nesprávně a v rozporu s ústavou vykládají zákon o místních poplatcích, když je vyměřují přímo nezletilým. Ten zákon jde podle nás i soudu vyložit i tak, že obce mohou místo dětem poplatky vyměřovat jejich zákonným zástupcům. S tím souvisí i navrhovaná legislativní změna, už by konečně mělo být v zákoně jasně a jednoznačně stanoveno, že za děti platí rodiče. Projednává se teď v prvním čtení v Poslanecké sněmovně,“ dodává Alena Vlachová.
Mezi dětskými dlužníky jsou nejčastěji ti, kteří své dětství strávili v dětských domovech. Když dosáhnou plnoletosti, začnou po nich obce vymáhat dluh, který nezavinili. Alena Vlachová zastává názor, že děti z dětských domovů by měli být od placení zcela osvobozeny. Poplatky by za ně totiž měli platit právě dětské domovy.
Dalším typem dlužníků jsou děti, které byli přistiženy při jízdě na černo. Velmi často se jedná o malé děti, kterým jízdenku nekoupili rodiče. Dopravní podniky však nežalují odpovědné rodiče, ale přímo děti. V tomto případě vždy záleží na přístupu jednotlivých soudců a exekutorů.
„Řeším případ, kdy bylo odsouzeno dítě, které jelo ve věku sedmi let na černo, jeho totožnost byla zjištěna z občanského průkazu matky, která s ním jela, přesto dopravní podnik nežaloval matku toho dítěte, ale přímo dítě. Soud jej odsoudil nejen k placení pokuty, ale k dalším osmi a půl tisícům za náklady řízení a následně se dítě umístěné později v dětském domově dostalo až do exekuce, takže z té jízdy na černo má momentálně dluh 20 000 korun,“ popisuje jeden z mnoha případů Alena Vlachová.
Podle advokátky by soudci měli spolupracovat s orgánem sociálně-právní ochrany dětí a na podobné případy jej upozorňovat. „Někteří exekutoři se chovají v souladu se zákonem, a jsou tací, kteří tak nečiní, a člověk to pak musí dotáhnout až k ústavnímu soudu, který pak rozhodne, že exekutor nemá právo na odměnu,“ říká dále Alena Vlachová. Děti, kteří se dostanou do dluhů, nemají zpravidla žádnou šanci svůj případ ovlivnit. V rámci projektu Děti bez dluhů proto probíhá příprava starších dětí na život mimo dětských domovů.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita