Současný trh s nebankovními půjčkami je neúnosný. Tvrdí tak spotřebitelé, i finanční odborníci. Po přijetí novely zákona o spotřebitelském úvěru má konečně dojít ke změnám, které zamezí poškozování práv spotřebitelů. Podle tvůrců zákona dojde rovněž ke zvýšení kredibility odvětví, sjednocení úprav úvěrů a konsolidace právní úpravy poskytování úvěrů.
Novela zákona se zabývá především příliš vysokým počtem nebankovních poskytovatelů půjček, které není možné efektivně kontrolovat. Půjčky a úvěry může navíc poskytovat téměř kdokoliv, protože na poskytovatele nejsou kladené žádné profesní nároky. Mezi společnostmi také úspěšně bují klamavé praktiky, které ohrožují spotřebitele.
Za základní problém je vnímán fakt, že na poskytovatele nebankovních půjček nejsou kladeny žádné nároky ani podmínky. Poskytovatel si musí zřídit pouze živnostenské oprávnění. Dle novely zákona to nebude zdaleka tak jednoduché. Nově bude muset poskytovatel splňovat dvě podmínky.
Za prvé poskytovatel půjček bude povinen mít uzavřené odpovědnostní pojištění proti škodám. Za druhé budou muset prokázat kapitál ve výši 20 milionů korun. Právě tento požadavek bude mít vliv razantní snížení počtu poskytovatelů. Ministr financí Martin Pros odhaduje, že ze současných 50 tisíci poskytovatelů tyto podmínky splní nejvýše 10 procent, tedy 5 až 6 000 poskytovatelů.
Poskytovatelé úvěrů musí mít vzdělání zakončené nejméně maturitou a u ČNB je bude čekat registrační školení. Některé nebankovní společnosti však namítají, že maturita není dostatečnou jistotu kvalitních služeb. Proto prosazují zavedení prokazování kvalifikace tím, že se podrobí zkouška v oboru zprostředkování finančních služby. Zkoušky by mohla provádět pouze certifikovaná společnost.
Ke změně by mělo dojít také v oblasti kontroly. V současnosti nebankovní společnosti spadají pod Česku obchodní inspekci (ČOI). Nově by kontrolou měla být pověřená Česká národní banka (ČNB), která dozoruje bankovní subjekty. Kromě kontroly činnosti by měla rozhodovat o vystavení licencí novým poskytovatelům a zprostředkovatelům spotřebitelských úvěrů pod 5 000 Kč.
Změny se také budou týkat hypoték. Podle novely zákona budou mít spotřebitelé právo uhradit každý rok až 25 procent z dlužné částky bez hrozby sankcí. V současné době si banky účtují vysoké poplatky za každou mimořádnou splátku mimo dobu fixace.
Finanční a hypoteční odborníci však varují, že tento krok povede k nárůstu administrativních nákladů a tím i k vyšším úrokovým sazbám. To však údajně nehrozí. Některé banky totiž možnost předčasného splacení bez poplatků nabízí již nyní. Česká národní banka rovněž uvažuje o vydání doporučení bankám, které by vedlo ke zrušení 100procentních hypoték. Ty jsou dle jejích slov ohrožením hypotečního trhu.
S tímto názorem však nesouhlasí analytici. “Na jedné straně má ČNB šílený strach z deflace. Na druhé straně panika z úvěrové expanze, která nehrozí ani vzdáleně. Objem hypoték roste o 7,1 procenta meziročně. V roce 2009 hypotéky rostly o více než 40 procent a ČNB nepanikařila. Sedmiprocentní růst objemu hypoték je naprosto normální číslo,” uvedl analytik společnosti Partners Pavel Kohout.
Kromě spotřebitelských úvěrů a hypotéky se budou změny týkat také nastavení procesu vymáhání dluhů. Podle kritiků exekuce dlužníky vyrábí, nikoliv postihují, a fungují ve prospěch advokátů a exekutorů. Současné praktiky také nahrávají predátorskými praktikám, které využívají směnek, povinnosti uhradit náklady dozorčího/soudního řízení, apod.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita