Průzkum byl proveden na vzorku 500 respondentů a týkal se poskytovatelů spotřebitelských úvěrů a údajné transparentnosti půjček. Češi v průzkumu tvrdili, že půjčky by měly být především transparentní. Průzkum však ukázal opak. Třetina respondentů připustila, že v minulosti řešila problém minimálně s jedním úvěrem, přičemž 40 procent pocítilo finanční důsledky volby špatného úvěru a 30 procent to bralo psychicky velmi špatně.
Tato zpráva zní velmi pozitivně a dalo by se očekávat, že Češi více přitlačí na úvěrové společnosti, aby podmínky půjček maximálně zjednodušily. „Pokud si více jak polovina Čechů myslí, že úvěr by měl být hlavně transparentní, je to špatná zpráva pro splátkové společnosti, které využívají různých chytáků a skrytých poplatků. Spousta žadatelů už se také spálila, takže předpokládám, že tlak na větší transparentnost a srozumitelné podmínky ze strany žadatelů o úvěry bude čím dál větší," řekl Thomas Kudela, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.
Pro 40 procent dotázaných je hlavním kritériem výhodnost půjčky. Mnoho lidí se však v půjčkách neorientuje příliš dobře, a proto si velmi často vyberou půjčku, která výhodně pouze vypadá. To vysvětluje problém 70 procent Čechů, kteří měli s úvěrem potíže. 40 procent z nich dokonce na svou neznalost doplatilo finančně. Pouze 20 procent vyřešilo své problémy bez psychické a finanční újmy.
„Pokud je v sázce bydlení či jiná komodita, která zcela zásadně určuje kvalitu našeho života, je jasné, že jakýkoliv problém úvěrem s sebou nese obrovskou psychickou zátěž. Proto je vždy lepší studování podmínek nebo poradě s někým zkušeným věnovat o něco více času, než je obvyklých 5 minut," dodal Thomas Kudela ze společnosti Cofidis.
Na vině špatného rozhodnutí je totiž velmi často neznalost smluvních podmínek. Z předcházejícího průzkumu jednoznačně vyplynulo, že Češi věnují čtení smlouvy průměrně pouze 5 minut.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita