Paní Zuzana si žila vcelku poklidným a bezproblémovým životem. Šok však přišel ve chvíli, kdy ve své schránce objevila upomínky vyzývající ji k uhrazení dluhů. A počet upomínek každým dnem narůstal. “Byla jsem doslova nepříčetná. Ve svém životě jsem si vzala pouze dvě půjčky. Jednu jsem splatila již před lety a tu druhou do konce roku. Absolutně jsem nechápala, kde se tyto dluhy vzaly,” vypráví svůj nepříjemný zážitek.
Paní Zuzana neváhala a okamžitě vše nahlásila na policii. Policie případ důkladně prošetřila a brzy přišla s vysvětlením. Na jméno paní Zuzany si již delší dobu brala půjčky její známá.
„Nebudu lhát, že jsem nebyla překvapená. Znaly jsme se několik let a toto bych opravdu nečekala. Policie mi sdělila, že si brala malé půjčky přes internetové portály. Celkem šlo devět půjček od různých finančních společností, od kterých si půjčila více než sto tisíc korun. Do smluv přitom uváděla mé údaje. Půjčky samozřejmě nesplácela a společnosti chtěly své peníze logicky zpět," dodává.
Police na ženu uhodila a ta se ke svým podvodům okamžitě přiznala. Nyní je obviněná z trestního činu podvodu a čeká na soud. Paní Zuzana byla naštěstí z celého případu vynechána a dluhy se jí naštěstí netýkají.
Podobných případů však bohužel přibývá. Někteří lidé tak řeší zoufalou situaci, jiní tak chtějí snadno přijít k penězům. V loňském roce soud v Jihlavě řešil případ třiatřicetiletého muže, který úmyslně podvedl 17 lidí a dohromady je okradl o dva miliony korun!
Muž lidem poskytl rychlou půjčku, ale přitom jim "zapomněl" oznámit, jak mají peníze splácet. „Obžalovaný věděl, že věřitelé nebudou moci peníze splácet, a dopředu si tak připravoval situaci, že proti nim uplatní dokumenty, které jim nechal podepsat. Šlo o příjmové doklady, smlouvy a směnky s rozhodčí doložkou. Na jejich základě pak byly vydány rozhodčí nálezy a proti některým byly nařízeny i exekuce," uvedl žalobce Jan Kadlec.
Kvůli desetitisícovým půjčkám přišli lidé i o celé majetky. „Půjčil jsem si pět tisíc korun. Peníze jsem nemohl splácet, protože jsem nevěděl komu. Nakonec mi exekutor sebral dům," zní smutný příběh jednoho z poškozených. Poškození společnými silami podali na podvodníka žalobu. Ten nyní čelí obvinění z trestného činu podvodu a hrozí mu až osm let odnětí svobody.
Z uvedených dvou případů vyplývá, že do finančních potíží se snadno dostanete i bez vlastního přičinění. Mnohem častější jsou však případy, kdy si lidé půjčí peníze od neověřené společnosti, které nazýváme úvěrovými predátory. Poté se diví, když jim společnost začne účtovat vysoké poplatky za pozdní splátky a podobně. Konečná suma může velmi snadno překročit původní půjčenou částku.
Půjčky přitom mohou být velmi užitečným pomocníkem. Díky půjčce si můžete pořídit vlastní bydlení, vozidlo i notebook, který potřebujete k práci. Podstatné je vybrat si půjčku a jejího poskytovatele opravdu dobře.
“Před sjednáním půjčky bychom si měli vytvořit dostatečnou finanční a časovou rezervu, abychom mohli splátky uhradit. Zásadní je uzavírat smlouvu pouze s renomovanou bankovní či nebankovní společností. Při uzavírání smlouvy o půjčce je třeba důkladně překontrolovat všechny podmínky. Vyplatí se vyhledat výši RPSN, pokut a veškerých poplatků. Vhodné je porovnat nabídky více společností. Pokud si nevíme rady, není od věci vyhledat pomoc odborníka. Může přispět k odhalení skrytých poplatků a dalších pastí,“ uvedla Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita