Novela zákona o spotřebitelském úvěru provedla na trhu s půjčkami řadu zásadních změn. Z trhu zmizela řada lichvářských a podvodných společností. Díky nastavení nových pravidel již nemůže půjčky poskytovat kdokoliv. Vymýtit neférové praktiky docela se nepodařilo. Jedním z problémů zůstávají příliš vysoké úrokové sazby. Ve vládě se proto již poněkolikáté objevil návrh o zastropování úrokových sazeb.
Mezi odborníky nemá nový návrh příliš mnoho podporovatelů, jelikož jej považují za protispotřebitelský. "Navrhovatelé si neuvědomují, že toto je regulace, která má všechny předpoklady fungovat protispotřebitelsky," varuje před zamýšleným návrhem Filip Hanzlík, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace (ČBA).
Je třeba si uvědomit, že vyšší úroky vyvažují riziko nesplácení u zákazníků s horší platební schopností a morálkou. Ty by takové opatření provedené původně v jejich prospěch s největší pravděpodobností odstřihlo od možnosti získat půjčku na legálním trhu s úvěry. Nakonec by skončili v náruči nelegálně podnikajících lichvářů, kteří si se zákony nelámou hlavu.
Nemluvě o krátkodobých půjčkách, kterým by takové opatření přineslo definitivní konec. Jelikož se jedná o půjčky s krátkou dobou splatnosti většinou do 30 dní, činí jejich roční úrok stovky i tisíce procent. Pro spoustu lidí však tyto půjčky představují rychlé řešení nečekaných finančních potíží.
Na toto téma diskutovali finanční specialisté, zástupci bank i nebankovních úvěrových firem a neziskových organizací, které se specializují na pomoc ve finanční tísni, společně se zástupci státu 28. ledna na konferenci Spotřebitel v moderní sféře pořádané Spotřebitelským fórem.
Snahu zavést strop u úrokových sazeb lze vnímat jako populistický krok oblíbený u levicově orientovaných stran. Podobné návrhy už se v minulosti párkrát objevily, naštěstí bez úspěchu. Na konci ledna 2019 podaly své návrhy KSČM a SPD a o podobném návrhu uvažuje také ČSSD. První dvě strany shodně navrhují strop ve výši 20 % ročně.
Podle zástupců ČNB a dalších finančních asociací včetně sdružení na ochranu spotřebitelských práv je však zavedení stropu krokem zpět. "Tohle je poprvé, kdy panuje jednota mezi regulátorem, dohledem, finančním sektorem, zástupci asociací, a dokonce i sdruženími na ochranu spotřebitele," uvedl Tomáš Nidetzký v průběhu diskuse na výše uvedené konferenci, viceguvernér České národní banky.
Podle Nidetzkého je lichva mnohem rozsáhlejší problém. Přemrštěné úroky jsou pouze jedním z projevů. Lichvu může představovat také půjčka s nízkým úrokem, která vyžaduje neodpovídající zajištění. To znamená, že dlužník k zajištění půjčky v řádu pár desítek či stovek tisíc korun ručí nemovitostí o daleko vyšší hodnotě, o kterou může velmi rychle přijít.
Nidetzký dále zdůraznil, že proti lichvě bojuje nejen zákon o spotřebitelském úvěru, ale také občanský zákoník. Díky zákonu o spotřebitelském úvěru z legálního trhu zmizely desítky tisíc neférových poskytovatelů půjček. Vedle pročištění trhu došlo k poklesu pochybných hotovostních půjček a rizikových revolvingových úvěrů.
"Přežijí společnosti, které budou dobře kapitálově vybavené a budou přísná pravidla regulace dodržovat. Došlo ke zpřísnění konkurenčního boje o úvěrovatelné klienty. To má svůj důsledek i v tom, že nedochází k růstu RPSN," pronesl Jaroslav Krutílek, generální tajemník České leasingové a finanční asociace (ČLFA).
V občanském zákoníku se mimo jiné píše, že za lichvu lze považovat každou smlouvu, která “využívá tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení či lehkomyslnosti druhé strany za účelem získání nepřiměřeného plnění”. To znamená, že pokud se někdo rozhodne lichvu trestat, má možnost.
Vedle snahy o zastropování úrokových sazeb proběhly v minulosti diskuse na podobná protispotřebitelská opatření. Jedním z nich byl například návrh na zákaz všech reklam na spotřebitelské úvěry. Problémem však není půjčka sama o sobě, ale důvod, proč si ji lidé berou. V ideálním případě by tedy musely být zakázány i reklamy na drahé zboží a služby.
Mnohem lepším řešením by byl podrobný úvěrový registr, do něhož by musely všechny úvěrové společnosti zadávat informace o každém úvěru. V současné době sice úvěrové registry existují. Uvedené informace však bývají neúplné. "Myšlenka povinného reportingu i náhledu mi dává smysl. Systém by pak byl transparentnější," uvedl dále Nidetzký.
Důraz by měl být kladen také na finanční gramotnost spotřebitelů, kterou je potřeba zvyšovat pomocí intenzivních osvětových kampaní. Znalost RPSN jako ukazatele výhodnosti spotřebitelského úvěru není v žádném případě dostačující. Podobné aktivity již úspěšně probíhají v západních zemích a Česko by se jimi mělo inspirovat.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita