Upadnout do dluhů bohužel není nijak nemožné. Stačí přijít o dobrou práci či onemocnět a dlouhodobé finanční problémy Vás snadno přivedou k nevýhodným půjčkám, které v mnoha případech končí dluhovou pastí a exekucemi. Jedním ze způsobů, jak podobnou situaci vyřešit jednou pro vždy, je osobní bankrot.
Řada dlužníků však netuší, jak takový osobní bankrot probíhá, a co vše musí splnit a dodat. Pomáhat jim mají oddlužovací firmy. Bohužel i zde se najdou takové, které složité životní sitauce dlužníků zneuživají. Místo, aby jim poskytly slíbenou pomoc, je dostanou do ještě hlubší krize. Za “pomoc” si totiž naúčtují nemalé poplatky.
Ministerstvo spravedlnosti se proto rozhodla podívat na současný insolvenční zákon, který je v tomto ohledu značně nedostatečný. Podle připravované novely by nemohl oddlužovací služby provádět kdokoliv. Tuto činnost by směli vykonávat pouze advokáti, notáři, insolvenční správci a další akreditované právnické osoby.
“Oddlužení bude fungovat nadále, avšak z koláče si více ukousnou ty profese, které jsou dobře státem regulovatelné, a tudíž i odpovědnější vůči svým zavedeným profesním sdružením i státnímu dozoru. Nevidím jediný důvod, proč by se po zavedení nových pravidel měla snížit schopnost dlužníků nalézt odpovídající pomoc. Ta ale vůbec nemusí skončit oddlužením. Celkový počet insolvenčních návrhů tak určitě klesne, ne však kvůli dosažitelnosti služeb, ale nalézáním jiných cest řešení dluhové situace klientů. Dojde i k žádoucímu snížení soudní agendy, neboť kvalita návrhů podávaných samotnými dlužníky je často velmi nízká. Koncentrace na odborné profese věci jistě přispěje,“ vítá chystané změny David Šmejkal z Poradny při finanční tísni.
Oddlužovací společnosti se brání: Neházejte nás do jednoho pytle
Proti plánované regulaci se hromadně brání desítky společností. “Je pravda, že situace v oblasti oddlužení je velice nepřehledná a kromě solidních firem tuto činnost dělají i podvodné firmy. Nelze je ale všechny hodit do jednoho pytle, zájem lidí o aktivity oddlužovací společnosti je. Podle odhadů více než 65 procent případů oddlužení zpracovávají právě oddlužovací společnosti,“ říká právník David Vozák z Asociace pro oddlužení.
O tom, že mají pravdu, svědčí zkušenosti paní Romany z Dobříše u Prahy. V lepších dobách si s manželem vzali půjčky na rekonstrukci domu. Manžel však dlouhodobě onemocněl a tím přišli o jeden příjem. Půjčku nedokázali splácet ani s pomocí dětí. "Byli jsme zoufalí a na splátky jsem si vzala menší půjčky, které byly vždy ihned vyřízené. Situace však neudržitelná, a proto jsem zažádala o osobní bankrot," vypráví.
První oddlužovací společnost začala již na začátku jednání vyvíjet nepříjemný nátlak. Požadovali okamžitý podpis smlouvy a uhrazení poplatku. Nakonec si vybrala jinou společnosti, která jim s oddlužením opravdu pomohla a to bez vysokých poplatků.
Nesouhlasné názory se však objevují také ze strany advokátů. Například právník David Vozák se domnívá, že proces oddlužení se stane složitějším. Lidé si již nebudou moci žádost podat sami. “Dá se také předpokládat, že pro advokáty nebude tato cílová skupina dostatečně zajímavá. Navíc navrhovaná cenová regulace ještě sníží jejich už tak nízký zájem. Z praxe víme, že běžný dlužník, který řeší osobní bankrot, se navíc bojí jít k advokátovi či správci. Bude oddlužení odkládat, což pak samozřejmě dále zatěžuje věřitele i stát,“ zdůrazňuje Vozák.
Pro tyto případy však mohou zadlužení lidé využít služby neziskových poraden, které bývají zcela zdarma. Otázkou je, zda jsou připraveny na nápor velkého množství dlužníků, kteří si pomoc advokátů nebudou moci dovolit. Neziskové porady jim sice poradí a připraví návrh na oddlužení, ale další kroky jsou na dlužníkovi. Naproti tomu oddlužovací společnosti jsou s dlužníkem v neustálém kontaktu po celý proces až do konce.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita