Nepoctivé půjčky najdeme pouze mezi nebankovními půjčkami, které v současné době nepodléhají žádné důsledné kontrole. Na rozdíl od bank, jejichž činnost dozoruje Česká národní banka. Pro poskytovatele půjček rovněž neexistují žádné vstupní podmínky, a tak půjčky poskytuje doslova kde kdo. Narazit tak na nepoctivou společnost není nic složitého.
Pro predátorské chování neexistuje všeobecně uznávaná definice. Lze je však chápat jako neetické a nezákonné praktiky při poskytování a zprostředkovávání úvěrových produktů. Takových praktik existují desítky a doplácí na ně zejména rizikoví klienti, které tyto společnosti úmyslně vyhledávají.
Do rizikové skupiny klientů spadají lidé s nízkým vzděláním i finanční gramotností, bez pravidelného příjmu a často již zadlužení (tzv. subprime trh). Tito lidé nemají šanci získat bezpečnou půjčku u banky či ověřené nebankovní společnosti, a tak se obrací právě na tyto společnosti, které jim půjčky slíbí bez jakýchkoliv podmínek a doslova za astronomické úroky.
Predátorům přitom nejde o poskytování půjček jako takových. Jejich cílem je vydělat peníze na poplatcích a sankcích, které si účtují při nesplácení půjček. Rizikoví často již zadlužení klienti potřebují peníze na uhrazení dluhů. Dostávají se tak do začarovaného kruhu půjček a splátek. Na úrocích a sankcích přitom zaplatí stovky tisíc korun. Není neobvyklé, že mnozí z nich nakonec přijdou o veškerý majetek a nemovitosti i kvůli dluhu v počáteční výši pár tisíc korun.
Pro nepoctivé praktiky úvěrových společnosti se používá historický pojem lichva. S označením “predátorské” přišly na veřejnost až americké noviny Evening Times v roce 1912. Mezi širokou veřejnost termín pronikl až na počátku tohoto století.
Predátorské společnosti pronikly do oblastí, kde lidé nemají dostatek informací, malou konkurenci a často i slabou právní ochranu. Ve spojení s lživou reklamou a agresivním marketingem lákají zákazníky na výhodné půjčky. Na počátku se snaží vyvolat dojem důvěryhodnosti a často i falešného přátelství.
Predátorské půjčky mají mnoho společných znaků, podle kterých je snadno poznáte. Zejména se jedná:
Ideálním klientem pro predátora je tak osoba, která díky vysokým úrokům nezvládne půjčku dlouhodobě splácet. Za nesplácení si naúčtuje vysoké poplatky, které jsou hlavním zdrojem jeho zisků. Neváhá přitom využít nelegálních praktik. Které to jsou?
Predátoři si účtují neúměrné poplatky již za poskytnutí půjčky. Až tisíce korun tak zaplatí zákazníci za zprostředkování či poskytnutí půjčky. Jsou známé desítky případů, kdy klient poplatek v dobré víře zaplatí, ale samotnou půjčku již nikdy neuvidí stejně jako své peníze.
Existuje-li o půjčce písemná smlouva, je velmi komplikovaně sepsaná, nesrozumitelná a plná záludných podmínek. Zákazník často nemá čas si smlouvu důkladně přečíst a prostudovat. Pod tlakem smlouvu podepíše a problém je na světě.
Dlužník nedokáže dle podmínek půjčku splácet a predátor se začne uchylovat k vydírání, vyhrožování a leckdy i fyzickému násilí. Zákazníci jsou nuceni podepsat tzv. bianco směnku, která neobsahuje žádnou částku. Predátor později vepíše libovolnou částku, kterou po dlužníkovi vymáhá.
Mezi další praktiky patří vysoké záruky v podobě nemovitosti či neúměrně vysoké účty za telefonní hovory. Z výše uvedeného článku tak vyplývá, že zájemce o půjčku by se měl vždy obracet pouze na ověřené společnosti bez postranních úmyslů. Člověk, který nemá pravidelné příjmy a splácí dluhy, by měl důkladně zvažovat každou další půjčku.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita