Možná jste i Vy někdy půjčili peníze svým známým či příbuzným. Pak vězte, že být na straně věřitele není vůbec jednoduché. Obzvláště, co se týče daní a úroků. O půjčce by v každém případě měla být sepsaná písemná smlouva o půjčce, která je upravena ustanoveními dle § 657 a § 658 Občanského zákoníku. Smlouva o půjčce je dohodou mezi věřitelem a dlužníkem o zapůjčení věci za určitých podmínek (výše úroků, termín splatnosti, atd.).
Co říká § 657?Smlouvou o půjčce přenechává věřitel dlužníkovi věci určené podle druhu, zejména peníze, a dlužník se zavazuje vrátit po uplynutí dohodnuté doby věci stejného druhu.
Co říká § 658?(1) Při půjčce peněžité lze dohodnout úroky.
(2) Při půjčce nepeněžité lze ujednat místo úroků plnění přiměřeného většího množství nebo věcí lepší jakosti, zpravidla téhož druhu.
Co se týče zdanění úroků z půjček, tak platí, že u zaměstnaných osob nepodléhají povinnosti zdanění přijaté úroky do výše 4 000 korun. Pokud tedy jste zaměstnaní a poskytnete půjčku svém známému, ze které obdržíte úrok ve výši 3 000 korun, pak jej danit nemusíte. Zaměstnanec však musí mít pouze příjmy ze závislé činnosti a musí mít podepsané prohlášení dle § 38 Zákona o daních z příjmů (ZDP). Teprve tehdy mohou být ostatní příjmy do výše 4 000 korun osvobozeny od daňových povinností.
Na výši příjmů, které podléhají daňové povinnosti, nemají vliv úroky, které zaměstnanec získal například z termínovaného vkladu či stavebního spoření. Tyto příjmy totiž podléhají odlišnému režimu a nemají žádný vliv na mezní hranici 4 000 korun. U zmiňovaného termínovaného vkladu jsou totiž úroky daněny ve výši 15 procenty již u zdroje a to znamená, že nevstupují do základu daně zaměstnance. Úroky vyplývající ze stavebního spoření jsou dokonce od daňových povinností osvobozeny úplně.
To však neplatí pro zisky, který zaměstnanec získal například prodejem ovoce ze své zahrady. V tomto případě je zaměstnanec povinen podat daňové přiznání, protože jeho zisk u ostatních příjmů byl vyšší než uvedených 4 000 korun.
Úroky z půjček se zdaňují podle pásma, které může být 15 až 32procentní. Pokud tedy zisky zaměstnance překročí hranici 4 000 korun, musí vždy podat daňové přiznání. Příjmy z půjček jsou součástí dílčího základu daně z příjmů z kapitálového majetku. Podle výše ostatních příjmů se zaměstnanec může dostat do různého pásma a výnos z půjčky tak může být zdaněn i velmi vysokou sazbou.
Poskytnout půjčku známému se tedy nemusí vždy vyplatit. Nebo musíte učinit tak, abyste využili výhod, které Vám současné zákony umožňují. Uveďme si příklad. Půjčíte-li známému například 30 000 korun a chcete od něho během následujících dvou let uhradit úroky ve výši 8 000 korun, pak je nejlepší si úrok nechat vyplatit z poloviny v prvním roce a druhou polovinu v roce druhém. Jako zaměstnanec budete totiž osvobozený od daňové povinnosti, protože ani v jednom roce nepřesáhne úrok limit 4 000 korun. Samozřejmě nesmíte mít žádné další příjmy.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita