Za rizikovou skupinu jsou považovány zejména ženy samoživitelky, které se starají o jedno i více dětí pouze ze svého často nízkého platu. Ve chvíli, kdy se jim nedostačují peníze na základní potřeby, uchylují se k půjčkám. Mnohé je nezvládají splácet a končí v exekuci. Jako například Lucie z Prahy.
“Vždy jsem si přála velkou rodinu. V osmnácti letech jsem potkala svou velkou lásku, vzala jsem si jej a máme spolu čtyři krásné děti. O ty se však starám sama. Manžel mě opustil, přišel o práci a peníze na děti mi neposílá,” vypráví Lucie svůj nelehký osud.
Oba byli mladí a oba si přáli velkou rodinu. Příjem prodavačky a svářeče však na uživení pětičlenné rodiny nestačil. Manželé se začali hádat. Manželství se sice snažili zachránit, ale napjatou finanční situaci zvládali stále hůře. „Oba jsme si uvědomovali, že to není v pořádku, a snažili jsme se partnerství zachránit. Marně. Zůstala jsem se čtyřmi dětmi sama, manžel se od nás odstěhoval. K tomu ještě přišel o práci a přestal posílat peníze na děti,“ pokračuje ve vyprávění.
Lucie zůstala se čtyřmi dětmi sama. Ze svého platu prodavačky v menším obchůdku s textilem musela rázem uživit pět osob. Manžel jí výživné neplatí a pouze občas jí zašle nějaký menší obnos, který však v rámci všech výdajů nemá žádnou váhu. Nelehkou životní situaci začala řešit pomocí půjček a drobných finančních závazků. Ty však nezvládala splácet. Dluhy narůstaly a Lucii pomalu ale jistě začaly přerůstat splátky přes hlavu. Nedokázala je splácet a nakonec skončila v exekuci. Ke svým dluhům se však postavila čelem a ze skromného výdělku se dále snaží živit rodinu i splácet dluhu.
„Je pro mě velmi stresující být sama s dětmi a vědět, že nesu na bedrech veškeré výdaje i výchovu. Jediné, co bych si nyní opravdu přála, je opět najít partnera, který by mi pomohl a odlehčil nejen finančně, ale také emocionálně,“ posteskla si Lucie.
„Lucie naštěstí patří ke klientům, kteří ve své tíživé finanční situaci zaujali správné stanovisko a postavili se k problémům čelem. Vedle dluhu ve výši zhruba 20 tisíc korun, který u naší společnosti evidujeme, má paní Lucie ještě další drobnější finanční závazky u jiných věřitelů, některé i s exekucí,” říká Markéta Fixová ze společnosti KRUK.
Český statistický úřad uvádí, že příjem každé sedmé domácnosti zajišťuje pouze jeden z rodičů. U devíti z deseti případů jsou to ženy. Jejich příjmy přitom bývají výrazně nižší a zpravidla nejsou schopné tvořit i minimální finanční rezervy. Spíše jim peníze scházejí, a proto se mnohem častěji uchylují k půjčkám, kterými nízký příjem kompenzují.
Jejich vydání jsou vyšší o čtvrtinu než v úplných rodinách. Základní životní potřeby, jako je bydlení, oblečení, potraviny, doprava a mnoho dalších tvoří u běžné rodiny 37 procent čistých peněžních vydání. U ženy samoživitelky se však jedná o více než 46 procent. Výrazný rozdíl panuje také ve výdajích za bydlení. Zatímco úplné rodiny za bydlení dají zhruba 17 procent (tj. jedná pětina z celkových příjmů), samoživitelky bydlení stojí dokonce 27 procent (tj. čtvrtina z celkových příjmů).
„Nejvíce zadlužených žen (27 procent) je ve věku 35 až 44 let, tedy ve věku, kdy se většina z nich věnuje výchově malých či dospívajících potomků. Péče o děti přináší navíc zvýšenou potřebu finančních výdajů. Ženy v této věkové kategorii vykrývají nedostatek příjmu nejčastěji půjčkami v hodnotě mezi 20 a 30 tisíci korunami,” přibližuje nám současnou situaci Markéta Fixová.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita