K tomuto trendu se hlásí zejména nebankovní úvěrové společnosti, které nabízejí spoustu půjček dostupných téměř každému. A přestože už více než rok se musejí řídit novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který jim ukládá povinnost ověřit bonitu každého žadatele o půjčku, inzerují třeba půjčku bez doložení příjmů. Jak je to možné a jaká jsou rizika takové půjčky?
V marketingu je dovoleno téměř vše. Své produkty mohou firmy nazvat téměř jakkoliv. Proto i půjčka ihned na účet může mít přídomek „bez doložení příjmů“. Skutečnost u těchto půjček je ale taková, že každý žadatel dokládá své příjmy, a to výpisem z účtu. Jen není potřeba předložit potvrzení o příjmech vystavené zaměstnavatelem. Absence potvrzení od zaměstnavatele pak nebankovní společnosti využívají právě k označení tohoto druhu půjček jako „půjčky bez doložení příjmů“.
A vzhledem k tomu, že není potřeba ono potvrzení od zaměstnavatele, jsou půjčky cíleny zejména na lidi, co klasického zaměstnavatele nemají. Anebo zrovna nepracují (matky na rodičovské dovolené, lidé v dlouhodobé rekonvalescenci). Případně mají pouze dohody o provedení práce, jsou krátkodobě OSVČ, pobírají nějakou formu důchodu či sociální dávky.
Tito lidé by totiž u banky nebyli schopní prokázat dostatečnou bonitu. Pro účely malých půjček ale stačí výpis z účtu a prokázání, že na účet vždy nějaké peníze přijdou. A je zcela jedno, jaký je jejich zdroj anebo zda je tento příjem trvalejšího rázu. Doba splatnosti těchto půjček je totiž krátká a jde většinou o jednorázovou záležitost. Pojďme se podívat na podrobnosti.
Typicky jde o krátkodobou a malou půjčku před výplatou, v objemech od 100 korun do deseti tisíc. Krátkodobá půjčka znamená, že je jednak velmi rychle vyřízena, jednak se ale vyžaduje i její rychlé splacení. Většinou do 30 dní. V případě půjček ve výši okolo deseti tisíc korun bývá doba splatnosti nastavena až na 60 dní.
Splátka bývá u těchto půjček jednorázová, u desetitisícové hranice bývá možné ji rozdělit na dva termíny, v podstatě po každé „výplatě“ jedna splátku, dvakrát po sobě. Z tohoto důvodu rozhodně není potřeba zkoumat dlouhodobé příjmy žadatele.
Splatnost lze většinou i odložit, za příslušný poplatek, samozřejmě. A když se půjčku splatit přece jen nepodaří? Nastupují pak další kroky. Jejich realizace patří k těm největším rizikům půjček bez dokládání příjmů.
Samozřejmě, že na riziko neschopnosti splatit takovou půjčku. Někdy sice nabízejí nebankovní úvěrové společnosti akce na tento druh půjčky, kdy je zcela zdarma. Tedy co si půjčíte, to za měsíc zase vrátíte. A nestojí to ani korunu navíc. Ale jsou to jen výjimky, reklamní akce, které mají přesvědčit potenciální nové klienty, že tyhle služby jsou zajímavé a výhodné.
Pokud si ale vezmeme tuhle půjčku z klasické, tedy neakční nabídky, bývá její cena závratně vysoká. RPSN se točí v tisících procent. Pokud si například půjčíme 3.000 Kč na měsíc, zaplatíme něco přes 4.000 Kč. Poplatky a úroky tedy dělají neskutečný skok nahoru každým dnem.
A z toho plyne i ono největší riziko krátkodobých půjček. Totiž že to v následujícím měsíci s penězi neukočírujeme. A nezvládneme ani tuto malou půjčku splatit. Jenže díky nastavené RPSN pak naskakuje výše dluhu každým dnem. A ne málo. Takže se roztočí klasická dluhová spirála, ze které se dostává jen velmi těžko. I proto jsou v poradnách při finanční tísni nejčastějšími klienty právě lidé s krátkodobou půjčkou bez doložení příjmu.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita