P2P neboli peer to peer půjčky fungují na českém trhu již několik let. Ve větším měřítku se však o nich hovoří zhruba od loňského roku. Mnohem delší historii mají P2P půjčky například ve Velké Británii či v USA.
Princip půjčování peněz je velmi snadný. Na jedné straně existují lidé ochotní půjčit peníze a na straně druhé lidé, kteří si potřebují půjčit. Právě pro tyto dvě skupiny existují nezávislé internetové systémy (aukce), které jejich nabídky a požadavky propojí. Internetové aukce umožní oběma stranám nejen vzájemný obchod, ale zároveň se postarají o další nezbytnosti. Mezi ty patří například ověření bonity dlužníka či přesun peněz mezi věřitelem a dlužníkem a to vše za poplatek, který bývá výrazně nižší než u klasických úvěrových společností.
Proces přímého půjčování je opravdu snadný. Zájemce o půjčku si vybere aukční server, na kterém se zaregistruje a vyplní své požadavky na půjčku. Je přitom v jeho zájmu uvést co nejvíce informací o sobě, které věřiteli usnadní rozhodování o jeho bonitě a důvěryhodnosti. Zároveň má “upřímnější” zájemce více šancí získat výhodnější podmínky.
Aukční server následně nového žadatele prověří, a pokud jej shledá odpovědným, předá jeho žádost registrovaným věřitelům - investorům. Ti se na základě vlastní úvahy rozhodnou, zda půjčku poskytnou a případně za jakých podmínek. Pokud se věřitel s dlužníkem domluví, následuje podpis úvěrové smlouvy a přesun peněz.
Aukčních serverů zprostředkovávající P2P půjčky přibývá a s tím souvisí také první stížnosti a komplikace. Největší riziko v případě P2P půjček vždy nese investor. Půjčky na přímo totiž lákají také dlužníky, kterým neposkytne půjčka žádná běžná úvěrová společnost. Uvést nepřesné nebo dokonce lživé údaje není zcela nemožné, a tak investor může lehko narazit na zájemce, který půjčku odmítne splácet.
„Riziko si může investor řídit sám, například diverzifikací svých investic nebo například tím, že investuje do zásadně Áčkových podniků, kde je pravděpodobnost nesplácení nejnižší,“ uvedla Kateřina Staníková za platformu SymCredit. Další platforma Benefi používá vlastní credit risk systém. „Jedná se o komplexní systém, který je schopen reagovat na jednotlivé výkyvy bonity dlužníků a zároveň nabízet dlužníkům odpovídající podmínky úvěrování,“ uvedl Filip Snášel z tiskového oddělení Benefi.
Právní řád zprostředkování a poskytování P2P půjček není v České republice nijak právně upraven. Na aukční servery a dodržování zákona o ochraně spotřebitele tak zatím dohlíží pouze Česká obchodní inspekce.
“Avšak v závislosti na zvolené struktuře a režimu poskytování P2P půjček příslušnou platformou se mohou uplatnit ustanovení obecných zákonů, například živnostenského zákona, zákona o spotřebitelském úvěru či zákona o platebním styku,“ popsal Ondřej Antoš z advokátní kanceláře Squire Patton Boggs. Změna by mohla přijít s připravovanou novelou zákona o spotřebitelském úvěru.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita