Někdo má strach se zadlužit, a proto šetří peníze doma do šuplíku nebo je udržuje na bankovním účtu s nízkým úrokem.
Jiný si kupuje na dluh vše, co se mu zalíbí a celý život jen splácí.
Oba extrémy jsou špatně.
První nikdy na nic nenašetří, protože inflace mu během let pěknou částku z ušetřených peněz spolkne.
Druhý se dostává do dluhové pasti, protože nakonec začne půjčku splácet půjčkou.
Při podpisu smlouvy o úvěru se dohodne výše splátek. Pokud je půjčka splácena anuitně, což nastává v případě pevně určené neměnící se úrokové sazby, tak splátka zůstává po celou dobu stejná.
Jelikož se výše splátky nemění, inflace a růst reálných mezd pomáhá splácet půjčku snadnějším způsobem. Během let je mzda vyšší, ale inflace snižuje reálnou hodnotu splátky.
Aby se člověk nedostal na seznam neplatičů, je dobré si předem rozmyslet, jestli vůbec mám prostředky na splácení a kam budu půjčené peníze investovat.
Finanční plánování je dobrou cestou, jak zjistit, jestli mám na splácení. Je potřeba dát na misky vah reálné výdaje a reálné příjmy a po zvážení hned vidím, jak na tom jsem.
Investice půjčených peněz se vyplatí, pokud je použijeme na věci trvalé hodnoty, které nám budou sloužit ještě nějakou chvíli po splacení dluhu.
Na věci krátkodobé hodnoty je lepší si vytvořit úspory a jimi danou věc zafinancovat.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita