Pro většinu lidí je úvěr prostě jednoduchou záležitostí či rychlým řešením finančních potřeb. K vyřízení úvěru není potřeba téměř nic a banky i nebankovní společnosti se předhání v tom, jak nalákat nové a nové klienty na stále “výhodnější” podmínky. Lidé jsou pohodlní a bojí se riskovat. Proto si mnohem raději vezmou rychlý úvěr, než aby přemýšleli nad možnostmi výhodného investování, které by jim naopak peníze mohlo přinést. Podle odborníků je příčinou strach z rizika a ztráty peněz při investování.
Většina lidí si prostě raději půjčí peníze a vsadí na okamžitou spotřebu. Za úvěr však zaplatí úrok. V případě investování si však na budoucí spotřebu mohou vydělat. Z dlouhodobého hlediska je rozdíl mezi výnosy z investic a zaplacenými úroky stále výraznější. Významnou roli zde hraje tzv. složený úrok.
V případě úvěru je složený úrok pro klienta nevýhodný, ale v případě investic je tomu právě naopak. Pro banky je totiž mnohem výhodnější půjčovat peníze na dlouhou dobu a to i přes riziko nesplácení úvěrů. To platí také pro investice. Chce-li investor vydělat, nesmí se bát rizika. To je však možné efektivně snižovat a to díky dlouhodobému investičnímu horizontu, který pomáhá investorovi dosáhnout vyšších výnosů a omezuje krátkodobé propady.
Příkladem je klient, který si vzal hypotéku ve výši 1,5 milionů korun na 20 let. Úroková sazba činila 4 procenta a celkově zaplatil za hypotéku 2 181 530 korun. Hypotéku tedy přeplatil o více než jednu třetinu. Pokud by si však vzal hypotéku na 30 let, zaplatil by ještě více a to 2 578 043 korun. Podobná situace je u investování.
Odborníci tvrdí, že člověk by měl investovat alespoň 10 procent ze svých příjmů. Tato částka mu za pár let může přinést velmi zajímavý zisk.
Náš tip: Nabídku výhodných půjček najdete na Uspory.cz.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita