Přesněji se smlouvou o půjčce zabývají paragrafy § 657 a § 658. Smlouva o půjčce je podle nich dohodou mezi věřitelem a dlužníkem, kdy věřitel na základě smlouvy o půjčce dlužníkovi přenechává věci určené podle druhu, které se zavazuje vrátit v dohodnutém termínu a za domluvených podmínek.
Nejčastěji jsou předmětem půjčky peníze. Může však jít i o jiné zastupitelné věci (např. suroviny, movité věci a další). Půjčka je tzv. reálnou smlouvu a pro její vznik je podstatné skutečné předání zapůjčené věci. Jedná-li se o peníze, může jít o hotovostní i bezhotovostní předání. Předáním věci (peněz) se věc stává vlastnictvím dlužníka, který ji může užívat.
Dlužník má však povinnost půjčenou věc vrátit (splatit) za dohodnutých podmínek. Pokud není ve smlouvě určená splatnost půjčky (konkrétní datum), pak je dlužník povinen půjčku vrátit na základě požadavku věřitele (§ 563 Občanského zákoníku). Podmínky půjčky však mohou být ve smlouvě definovány různě. Peněžní půjčku je možné vrátit v jedné či více splátkách. Za půjčku se také většinou platí úrok, jehož výše musí být ve smlouvě uvedena.
V případě, že se nejedná o peněžní půjčku, je možné místo úroků dohodnout, že dlužník vrátí věc stejné druhu ve větším množství či lepší jakosti.
To, jak by půjčka měla vypadat, Občanský zákoník neříká. Může tedy mít písemnou i ústní podobu. K tomu, aby vznikla půjčka, stačí předání věci s tím, že zapůjčenou věc dlužník vrátí v určitém termínu a v určité podobě.
V případě, že dlužník zapůjčenou věc nevrátí za dohodnutých podmínek, má věřitel právo požadovat úrok z prodlení. Nedojde-li k vrácení půjčky, může ji věřitel vymáhat soudně. Musí však prokázat, že k zapůjčení věci skutečně došlo. A právě proto je vždy vhodnější, aby o půjčce existovala písemná smlouva nebo alespoň písemné potvrzení o předání peněz.
V ideální podobě by smlouva o půjčce měla obsahovat údaje o věřiteli a jeho dlužníkovi (jméno, příjmení, adresa, rodné číslo či datum narození, číslo bankovního účtu, e-mail, telefonní číslo). Další údaje by se měly týkat samotné půjčky (výše půjčky, termín splatnosti, výše úrokové sazby, splátkový kalendář apod.). Čím více údajů smlouva o půjčce obsahuje, tím je jednodušší půjčku prokázat.
Půjčky fyzickým osobám mají jednodušší podmínky, než je tomu u půjček v podnikatelské sféře. Zde je totiž nutné přihlížet také k daňové problematice. Úroky z půjčky se mohou stát také předmětem daně z příjmu. Jejich výše by však měla být sjednaná v obvyklé výši. Navíc je nutné při uzavírání smlouvy o půjčce prověřit, aby byla dodržená také zvláštní pravidla dle § 196a Obchodního zákoníku.
Nejčastějším typem půjčky je spotřebitelský úvěr, který podléhá ustanovením zákona č. 321/2001 Sb. v platném znění.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita