Nižší úrokové sazby neplatí pouze pro hypotéky, ale také pro spotřebitelské úvěry. Za uplynulé čtyři měsíce došlo k poklesu průměrného úroku u spotřebitelských půjček pod 13 procent, což je poprvé od příchodu ekonomické krize v roce 2007.
Banky potvrzují, že úrokové sazby snižují. "V Komerční bance nyní lze běžně spotřebitelský úvěr získat v rozmezí 7,9 až 13 procent," potvrdil Pavel Zúbek, zástupce vedoucího útvaru Komunikace Komerční banky. "Od května jsme snížili minimální sazbu o tři procentní body na 3,9 procenta," říká také Petr Plocek mluvčí banky UniCredit Bank.
Některé banky nesnižují úrokové sazby, ale spíše se orientují na individuální posouzení každé žádosti o půjčku. "Plošně jsme sazby nesnížili. Jsme ale nyní detailnější ve schvalovacím procesu a dokážeme individuálně lépe ohodnotit klientovu schopnost půjčku splácet a promítnout to do úrokové sazby," uvedl Marek Pšeničný z tiskového oddělení České spořitelny.
Příčiny jsou hned dvě. Za prvé je to stále rostoucí konkurence nejen mezi původními i moderními bankami, ale i mezi bankami a nebankovními společnostmi. Zavedené velké bankovní ústavy bojují o klienty s novými, modernější a mladšími bankami, jako je mBank, Air Bank, Zuno či Equa Bank. Ty totiž kromě bezpoplatkové politiky nabízí nižší úroky u půjček a “starším” bankám tak úspěšně přebírají klienty. Novou konkurencí jsou také mnohé nebankovní společnosti. Příkladem je Cetelem, která se nyní mění na banku.
Druhou příčinou, která stojí za vyšším zájmem o půjčky, je lepší ekonomika i nižší nezaměstnanost. Stále více Čechů má dobře placené zaměstnání a pravidelné příjmy. Mnohem méně se bojí brát si půjčky a nakupovat na dluh. Tento trend je patrný na rostoucím zadlužení českých domácností, které si v období od ledna do dubna půjčily rekordních 25 miliard korun.
Banky se mezi sebou přetahují o klienty a zlevňují půjčky. "Velká část bankovního trhu v posledních dvou čtvrtletích uvolňovala úvěrové standardy pro spotřebitelské úvěry. To se promítlo do snížení průměrných úroků. Ze situace ale těží klienti, u kterých banky mají větší jistotu, že budou dobře splácet. Rizikovějším zájemcům vyšší úroky stále zůstávají," vyjádřil se k letošnímu vývoji Jakub Seidler, hlavní analytik ING Bank.
Obava, že by banky na snížených úrocích prodělaly, rozhodně není na místě. spotřebitelské úvěry stále mají největší rozdíl v sazbách, za které si klienti peníze ukládají a naopak půjčují. Na konci dubna letošního roku činila úroková sazba u půjček 12,67 procent, kdežto úrok na spořicích účtech se pohybuje těsně na 1 procentem.
Bankám rovněž klesá riziko, že se jim úvěry nevrátí. Počet nesplácených úvěru stále klesá a nyní se pohybuje okolo 11 procent, což je nejméně během posledních tří let. Schopnost splácet své závazky je u Čechů stále vyšší.
Nižší úroky samozřejmě neplatí pro všechny klienty. Týkají se zejména solventních klientů a také těch, kteří si půjčí více a na delší dobu. Banka totiž vydělává především na úrocích. A jaký nás čeká vývoj? Podle posledních informací lze očekávat další snížení úrokových sazeb. O jaká konkrétní čísla půjde nelze přesně odhadnout.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita