Úspory.cz >> Půjčky >> Víte, na co úvěrová společnost (ne)má právo?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Víte, na co úvěrová společnost (ne)má právo?

02.09.2015 Půjčky Chybí-li Vám peníze, vezměte si půjčku. Nabídka půjček je natolik široká, že si můžete půjčit od 500 korun až po několik desítek milionů. Půjčit si přitom můžete od bank i nebankovních úvěrových společností. Před tím, než se jim upíšete, si však zjistěte, zda o svých právech víte opravdu vše.

Vynechme z diskuse poznámky, v jakých případech si brát půjčku. Zvážit účel a smysl půjčky by mělo být schopností každého dospělého člověka. Patřičný důraz bychom však měli klást na výběr půjčky a na konkrétního poskytovatele. Při výběru půjčky je důležité znát nejen svá práva, ale také práva úvěrových společností. Mnohé z nich své “pravomoci” s oblibou překračují a z neznalostí lidí těží. Nedělejte jim to snazší a buďte na jejích “tríčky” dobře připraveni.

Spotřebitel má právo na odstoupení od smlouvy

Dle občanského zákoníku platného od 1. ledna 2014 má každý spotřebitel právo bezplatně odstoupit od smlouvy a to ve lhůtě 14 dní. V případě půjčky je spotřebitel povinen uhradit půjčku do 30 dní. Pozor však na půjčky do 5 000 korun. Půjčky do této výše nepodléhají zákonu a právo na odstoupení od smlouvy se na ně nevztahuje.

Úvěrové společnosti nesmí používat směnky a šeky

Pokud po Vás bude úvěrová společnost požadovat podpis směnky či šeku, porušuje tím zákon. Nejnebezpečnější variantou je přitom podepsání tzv. bianko směnky. Neobsahuje dlužnou částku a věřitel si do ní může vepsat cokoliv. Bohužel stále existují výjimky, které se podobných praktik dopouští.

Zajištění půjčky majetkem má svá pravidla

Mnohé společnosti požadují při poskytnutí půjčky zajištění majetkem. Zajištění není zákonem vyloučené a používá se (např. hypotéky). Hodnota majetku by však měla být vždy v rovnováze s výší poskytnuté půjčky. Přesně zákon říká, že zajištění úvěru nesmí být ve zjevném nepoměru k hodnotě zajišťované pohledávky. Pokud tedy úvěrová společnost požaduje v případě půjčky ve výši 100 tisíc korun zajištění nemovitostí, obloukem se ji vyhněte.

„V minulosti šlo o jednu z nejnebezpečnějších, a přitom velice oblíbených praktik nepoctivých půjčovatelů peněz, jak snadno vydělat na finanční tísni druhých. Dnes se s ní již setkáváme zřídka, ale lidé by přesto měli být opatrní,“ říká právnička Barbora Marešová.

Odměna za zprostředkovatelskou činnost

Mnohé společnosti jsou “pouhými” zprostředkovateli půjček, které si za svou činnost účtují poplatek. V takovém případě však musí být poplatek součástí smlouvy o zprostředkování a spotřebiteli musí být zachováno právo na odstoupení. V případě, že nedojde k naplnění smlouvy, je zprostředkovatel povinen uhrazený poplatek vrátit v plné výši.

Pozor na předražené telefonní linky

V minulosti se při poskytování úvěrů používaly předražené linky. Jejich účelem přitom nebylo zprostředkování půjčky, ale vysoký účet za telefonní hovor. Hovory s neznalými spotřebiteli byly úmyslně protáhovány, půjčka jim byla zamítnuta, ale až několik tisíc za jeden takový neúspěšný hovor museli zaplatit. Dle nového zákona je tato praktika zakázána.

Povinnost ověřování bonity žadatele o půjčku

Každá úvěrová společnost musí být schopná posoudit bonitu (schopnost splácet úvěr) každého žadatele. Za tímto účelem byly vytvořeny rozsáhlé a neustále aktualizované registry dlužníků. Tímto způsobem chrání úvěrové společnosti sebe i dlužníky samotné před předlužením „Každá finanční společnost musí posoudit vaši schopnost splácet úvěr. Pokud tuto povinnost nesplní, riskuje mnoha milionovou pokutu. Každá banka nebo seriózní úvěrová společnost proto využívá vlastní systém kontroly klientů. Jejich údaje pak lustruje i v registrech dlužníků, aby tak zjistila, kolik žadatel o půjčku dluží jinde,“ vysvětluje Marešová.

Cenu půjčky chtějte znát předem

Směrodatnou informací je celková částka, kterou zaplatíte za půjčku a ne pouze úroková sazba či RPSN. Úroková sazba nezahrnuje další poplatky a RPSN není zcela vypovídající u krátkodobých půjček. Z celkové částky se však dozvíte, na kolik je půjčka opravdu drahá. Pokud Vám úvěrová společnost tuto informaci odmítne poskytnout, ruce pryč.

Smluvní podmínky by měly být jednoduché a srozumitelné

Zpečetěním dohody mezi věřitelem a dlužníkem je smlouva o půjčce, která by měla být srozumitelná oběma stranám. Dlužník má právo si smlouvu odnést domů a prostudovat si ji. Nikdy se proto nechte tlačit k podpisu nevýhodné smlouvy, která je Vám nejasná. Teprve, až si budete jisti, že smlouvě rozumíte, ji bez obav podepište. V případě pochybností a podezření z porušování zákona se neváhejte obrátit na Českou obchodní inspekci, Finančního arbitra a případně přímo na soud.

TIP: Bezpečné půjčky od ověřených poskytovatelů najdete na PŮJČKY.CZ. Půjčky si porovnáte za pár minut a peníze budete mít na svém účtu za pár hodin.

Štítky: Levné půjčky | nebankovní půjčky | porovnání půjček | poskytovatelé půjček | půjčka přes internet | půjčky před výplatou |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita
Všechny aktuality