Výše odměny u vymáhacích neboli inkasních agentur jsou velmi různé. Asociace inkasních agentur (AIA) přijala etický kodex, podle něhož výše odměny činí maximálně 750 korun. Firmy, které však členy asociace nejsou, si často účtují i několik tisíc korun. Rozdíly jsou tedy skutečně vysoké. Bohužel však doposud neexistuje zákon, který by jasně určoval pravidla odměňování inkasních agentur.
Některé inkasní firmy proto volají po zákonu, který by jasně vymezil pravidla vymáhání pohledávek. Důvodem je obava před stále rostoucími poplatky některých nenasytných firem. „Neregulované přenášení poplatků inkasních agentur na dlužníky ale už vede k samodestrukci tohoto odvětví,“ uvádí Radek Laštovička z poradenské společnosti Ernst & Young a dodává, “Dlužníkovi přirazí navíc pětistovku, zítra za totéž už pět tisíc. A tak to jde pořád výše a výše. Řítíme se tím do velkého problému, jestli s tím sami nic neuděláme.“
Proto se Asociace inkasních agentur (AIA), která sdružuje a reprezentuje největší inkasní agentury (celkem 25 členů), rozhodla sepsat paragrafový návrh zákona o inkasní činnosti. „K přípravě zákona nás vedla mnohdy zjevně nepřiměřená výše poplatků přenášená na dlužníka. I někteří věřitelé už volají o pomoc proti nezákonným praktikám některých vymahačů. Mezi věřiteli mnohdy panuje nejistota, zda o vymožené peníze nakonec nepřijdou,“ uvedl Vladimír Vachel, šéf inkasní agentury EOS KSI ČR, a jeden z představitelů AIA.
Asociace inkasních agentur se při tvorbě návrh inspirovala Německou a Rakouskou legislativou a jeho hlavním účelem je regulace systému mimosoudního vymáhání pohledávek. O návrh zákona se však nezajímá nikdo ze současných politiků. Inkasní společnosti si také nadále mohou účtovat libovolné poplatky, které dlužníkům často komplikuje život ještě více, než samotné dluhy.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaNovodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualita